Erişilebilirlik

İş Piyasasından Obama’ya İyi Haber


Amerikan ekonomisinin hala sorunlarla karşı karşıya olmasına rağmen, hükümetin son açıklamasına göre, Başkan Barack Obama döneminde kaybedilen işten daha fazla iş yaratıldı.

Ülkede 13 milyon kişi hala işsizken, hükümetin son rakamları, Obama’nın göreve başladığı 2009 yılının Ocak ayından itibaren 125 bin yeni iş yaratıldığını gösteriyor. Obama döneminin ilk aylarında Amerika’da 1930’lardaki Büyük Buhran’dan beri en büyük ekonomik kriz yaşanmış, milyonlarca kişi işlerini kaybetmişti.

Amerikan ekonomisinin durumu, 6 Kasım’daki başkanlık seçimlerinin odak noktası konumunda. Obama, son 30 ayda iş piyasasına eklenen 5 milyon işi vurguluyor. Ancak Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney, Obama’nın politikalarının işe yaramadığını, başkan seçilmesi durumunda önümüzdeki 4 yıl içinde 12 milyon iş yaratacağını söylüyor.

Her ayın başında, federal hükümetin İş İstatistikleri Dairesi, bir önceki ayın işsizlik verilerini açıklıyor.

Daha ayrıntılı bilgilere ulaşılınca, yıllık güncellenmiş işsizlik rakamları açıklanıyor. Ülkenin işsizlik oranı son 43 aydır normalin çok üstünde olan yüzde 8 rakamının altına inmese de istatistik kurumunun yıllık incelemesine göre son bir yılda ilk belirlemelerden 386 bin daha fazla iş yaratıldı.

Bu düzeltme, önceleri Obama döneminde kaybedildiği sanılan 261 bin iş yerine, bu dönemde piyasaya 125 bin yeni iş eklendiğini gösteriyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG