Erişilebilirlik

Irma Kasırgası Karayipler'de


5. ve en tehlikeli kategorideki Irma Kasırgası Karayipler’de etkisini hissettirmeye başladı.

Amerika Ulusal Kasırga Merkezi uzmanları, kasırganın aşırı derecede tehlikeli olan kalbinin, bugün Anguilla ve Amerikan ve İngiliz Virjin Adaları’na ilerleyebileceği ya da yaklaşabileceğini belirttiler. Kasırganın Porto Riko’ya da akşam saatlerinde ulaşması bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta kasırganın nasıl bir rota izleyeceğini belirlemek zor olsa da, Karayipler’deki pek çok ada ülkede kasırgaya karşı hazırlıklar başlamıştı. Kasırga Merkezi, Irma’nın önümüzdeki bir kaç gün daha 4. Veya 5. Kategoride etkisini sürdürmeye devam edeceğini öngörüyor.

Kasırga Merkezi sözcüsü Dennis Feltgen, Leeward Adaları ve Porto Riko’nun kasırganın ateş hattında olduğunu sonra da Dominik Cumhuriyeti ve Haiti’yi etkileyeceğini belirtti. Kasırganın Bahamalar, Küba ve Amerika’nın Florida eyaletini de etkilemesi bekleniyor.

Irma Kasırgası, saatte 295 kilometre hızda rüzgarlar getiriyor ve Atlas Okyanusu’nda oluşan en güçlü kasırgalardan biri olarak kabul ediliyor.

Meteorolojistler, kasırgayla birlikte denizin 6 metreye kadar kabarabileceğini ve 50 santimetreye kadar yağmur getirebileceğini belirtiyorlar. Bunun sonucunda da ölümcül sel ve toprak kayması felaketleri bekleniyor.

Başkan Trump, Porto Riko, Amerikan Virjin Adaları ve Florida’da olağanüstü hal ilan etti ve Federal Acil Yardım Yönetimi Dairesi FEMA’ya kasırgaya karşı çalışmalara başlama talimatı verdi.

Irma’nın tahmin edilen rotası, kasırganın Cumartesi günü, Florida kıyılarına yakın geçebileceğini ya da Florida’yı da etkileyebileceğini gösteriyor.

Florida Valisi Rick Scott eyalette olağanüstü hal ilan ederken, turistler de eyaletin güneyindeki Florida Keys takım adalarından tahliye ediliyor.

XS
SM
MD
LG