Erişilebilirlik

İrlanda'da Koalisyon Hükümeti Düşme Tehlikesiyle Karşı Karşıya


Brian Cowen

İrlanda’da koalisyon hükümeti borç krizi karşısında IMF ve Avrupa Birliği’nin yardımına ihtiyacı olduğunu açıkladıktan sonra düşme tehlikesiyle karşı karşıya. Muhalefet partileri en kısa zamanda erken genel seçimlere gidilmesini isterken, Başbakan Brian Cowen yeni bütçe planını parlamentodan geçirene kadar görevde kalmaya devam edeceğini söyledi.

Cowen’in lideri olduğu Fianna Fail partisinin bazı üyeleri ve muhalefetteki politikacılar ise güven oylamasına gidilmesini istedi.Aşırı harcama sonucu borç batağına düşen ve en büyük bankaları iflasın eşiğinde olan İrlanda bir anlamda Yunanistan’ın adımlarını takip eder gibi. Bir süre öncesine kadar dış yardıma ihtiyacı olmadığını söyleyen İrlanda için 140 milyar Dolara varması beklenen acil yardım planı hazırlanıyor.

Muhalefet liderleri ise Başbakan Brian Cowen’in bir an önce istifa etmesini istiyor. Muhalefetteki İşçi Partisi’nin Genel Başkan Yardımcısı Joan Burton, birçok İrlandalının ortaya çıkan olağanüstü durum karşısında kendilerine fikir sorulmadığı ya da onaylarının alınmadığını düşündüğünü ve bu yüzden de erken genel seçimlerin bu hoşnutsuzluğu gidermenin tek yolu olduğunu söyledi.

Başbakan Brian Cowen haftalardır İrlanda’nın borç batağından kurtulmak için yardıma ihtiyacı olmadığını söylüyordu. Ancak Cowen Pazar günü hem IMF hem de Avrupa Birliği’nden yardım istemek zorunda kaldı. Avrupa Birliği Komisyonu’nun istediği önlemler paketini meclisten geçirinceye kadar iktidarda kalmaya devam edeceğini belirten Cowen bununla birlikte Ocak ayında erken genel seçimlere gidilebileceğinin sinyalini de verdi.

Cowen, kendisini eleştirenlere “Ekonomiyi ve mali istikrarı güvence altına almak için yapılması gerekenler hakkında kuşku ortamı yaratmak halkımızın, seçmenimizin çıkarlarına hizmet etmez,” diyerek karşılık verdi.

Başbakanın parlamentodan geçirmeyi umduğu yeni bütçe, bütçe açıklarını 8 milyar dolar azaltmayı öngörüyor.

Cowen’in eski koalisyon ortağı Yeşiller Partisi başbakanla yeniden işbirliği yapabileceğini açıkladı. Parti Genel Başkanı John Gormley ancak bunun sınırlı bir işbirliği olacağını söyledi. Gormley, “Ulusal çıkarlarımız için işbirliği yaparız ama sonrasında hükümette yer almayız,” şeklinde konuştu.

Avrupa piyasaları İrlanda’nın yardım alacağı beklentisiyle başta iyi bir açılış yaptı ancak Euro bölgesini bekleyen daha büyük sorunlar piyasalardaki iyimserliğe gölge düşürdü.

İrlanda’nın bütçe açıkları gayrisafi milli hasılasının yüzde 32’sini aşmış durumda.

Uzmanlar, İrlanda’yı mali açıdan kurtarmanın, Portekiz ve İspanya gibi diğer aşırı borçlu ülkelere yardımcı olmayacağını söylüyor.

XS
SM
MD
LG