Erişilebilirlik

İran'ın Nükleer Denetçilere İzin Vermemesi Kınandı


Amerika ve diğer Batılı ülkeler, İran’ın Birleşmiş Milletler nükleer denetçilerine giriş izni vermemesini kınadı ve bunu Uluslararası Atom Enerji Dairesi’ni yıldırma girişimi olarak tanımladı.

Amerika’nın dairedeki temsilcisi Glyn Davies, Tahran’a karşı denetçileri engellemesi nedeniyle önlem alınması gerektiğini söyledi. Davies, dairenin yönetim kurulunda yaptığı konuşmada, denetçilerin “doğru rapor verdikleri” için yasaklanmasının “rastlanmayan bir olay” olduğunu belirtti.

İngiltere, Fransa ve Almanya da yaptıkları ortak açıklamada İran’ı Enerji Dairesi’nin görevini yapmasını kasıtlı olarak engellemekle suçladı.

İran Haziran ayında iki BM denetçisine, nükleer tesisleri hakkında yalan rapor verdikleri gerekçesiyle giriş izni vermemişti. Hafta başında Daire Başkanı Yukiya Amano, İran’ın bu tutumuyla denetleme sürecini engellediğini ve nükleer faaliyetlerinin barışcı olduğu iddiasının doğrulanmasını önlediğini söylemişti.

İran Atom Enerji Kurumu başkanı Ali Ekber Salihi, Amano’nun açıklamasını “tehlikeli ve büyük bir hata” olarak tanımlamıştı.

XS
SM
MD
LG