Erişilebilirlik

İranlı Turistler Diyarbakır’ın Umudu Oldu


Mevsimin en soğuk günlerinden birinde, Diyarbakır’ın tarihi On Gözlü Köprüsü'ne yanaşan otobüsten bir grup yabancı turist iniyor. Kış olmasına rağmen kente turist gelmesi çevredekileri şaşırtsa da gelenler memnun. Gruptakiler zaman geçirmeden köprüyü ziyaret ederek bol bol fotoğraf çekiyor.

Gelenler, turizm sezonu öncesi kenti tanımak isteyen tur operatörleri. Tur operatörleri Batı ülkelerinden değil, Diyarbakır’ın çok da tanımadığı İran’dan. İranlı turistleri Diyarbakır’a çekmek için öncelikle tur operatörleri davet edildi.

Son yıllarda İranlı turistlerin Türkiye’ye ilgisinin artması üzerine, Diyarbakırlı turizmciler de harekete geçti. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası gibi kurumlar, tur operatörlerini kente davet etti.

Kente gelen operatörler, tarihi ve turistik mekanları gezdi. Bu mekanlar hakkında bilgi alan tur operatörleri, geziden memnun kaldı. VOA Türkçe ’ye konuşan tur operatörleri, turist göndermeye başlayacaklarını açıkladı. Operatörlerden Siyamek Aziz, kenti çok beğendiğini belirterek, ”Buradaki durumu görmek üzere buraya geldik. Çok muhteşem bir yer, çok güzel manzaralar ve güzel yemekler var. Tahran’a geri dönerek buraya turistleri göndermenin hazırlılarını yapacağız. Çok güzel bir yer, çok sağlıklı bir havası var, çok güzel. Dinlenmek için çok sessiz bir yer. Bu da çok iyi” dedi.

İranlı Turistler Diyarbakır’ın Umudu Oldu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:07 0:00

Elnaz Aşçayi ise duygularını, ''Çok güzel şehir, tarihi şehir, İslami memleket olması dikkat çekici. Ayrıca temiz bir şehir“ sözleriyle dile getirdi.

Tahran'da turizm şirketi sahibi olan Muhammed Şahbazi de müşterilerini göndermeye başlayacaklarını söyledi. Şahbazi, ”Diyarbakır ve çevresini ziyaret etmek için geldik. Şehrin turizmine katkıda bulunmak ve turist göndermek amacıyla buradaki turistik yerleri görmek ve turistik hareketlerini incelemek üzere geldik. Tabii ki müşterilerimize tavsiye ediyoruz Türkiye’ye gelmelerini, bu güzel şehirleri ziyaret etmelerini tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Temsilcisi ve turizmci Doğan Şan, Diyarbakır’ın tam da İranlı turistlerin istediği gibi bir şehir olduğunu söyledi. VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Şan, Amacımız turistleri buraya çekmek çünkü diğer şehirlerde alt yapı, gastronomi gibi alanlarda çok sorun yaşanıyor. Ancak Diyarbakır metropol bir şehir olduğu için hem tarihi hem gastronomisiyle turizmde çok önde bir şehir. Şu anda İran’dan getirttiğimiz tur operatörlerimiz mevcut. Bunlar daha önce Van, Erzurum ve Doğu Karadeniz’e gidiyordu. Biz onlarla bir senedir irtibat halindeyiz. Diyarbakır’ın farklı bir konumda olduğunu gördüler ve o yüzden çok memnunlar. İran kapalı bir kutu. Avrupa’ya çıktığınız zaman hayat dışarıda İran’da ise içeridedir. Bundan dolayı onları tek istediği dışarı çıkıp daha çok özgürleşmek ve hayatın tadını daha çok almak. Diyarbakır 24 saat yaşayan bir şehir. Bunların da istediği budur” dedi.

Dört gün kentte kalacak olan grup, il merkezi ve ilçelerdeki tarihi ve turistik mekanları gezecek. 2018 yılının ilk altı ayında Türkiye´ye en çok ziyaretçi gönderen ülke 2 milyon 378 bin 439 kişiyle Rusya oldu. Rusya´yı 1 milyon 560 bin 251 kişi ile de Almanya, 1 milyon 142 bin 11 kişiyle İran, 1 milyon 49 bin 26 kişiyle Gürcistan, 987 bin 957 kişiyle de Bulgaristan izledi.

XS
SM
MD
LG