Erişilebilirlik

İran’la Nükleer Pazarlık Üçüncü Gününde


Taraflar, görüşmelerde ilerleme kaydettiklerini belirtirken ana konularda bazı anlaşmazlıklar sürüyor

İran’ın nükleer programına ilişkin Cenevre’de yapılan müzakereler, kritik üçüncü güne girdi. Taraflar, İran’ın nükleer programını kısıtlaması karşılığında yaptırımların azaltılmasını öngören geçici anlaşma üzerindeki bazı anlaşmazlıkları gidermeye çalışıyor.

Dünkü görüşmelerden sonra her iki taraftan da diplomatlar gelişme kaydedildiğini belirtmiş, ancak bazı ciddi anlaşmazlıkların çözümlenemediğinin altını çizmişti. Bu ciddi anlaşmazlıklar, İran’ın ne kadar miktarda uranyum zenginleştirmesine izin verileceği ve yaptırımların ne oranda hafifletileceğiyle ilgili.

BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri Amerika, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin’le Almanya’yı biraraya getiren P5+1 grubuyla İran arasında devam eden müzakereler, taraflar arasında güven inşa etmeyi amaçlayan birinci aşama anlaşmanın hazırlanmasını amaçlıyor. Batılı ülkelerin, İran’ın nükleer silah elde etme kapasitesiyle ilgili kaygılarını giderecek daha kapsamlı bir anlaşmanın hazırlanmasıysa ikinci aşamayı oluşturuyor.
Amerika, yaptırımların kısıtlı ve geri çevrilebilir şekilde hafifletilmesini öngören bir anlaşmaya varmaya hazır olduğunu bildiriyor. Anlaşma uyarınca İran’ın yabancı ülkelerdeki milyarlarca dolarlık malvarlığının serbest bırakılması da sözkonusu. İran ise anlaşmaya bankacılık sektörü ve petrol ihracatı üzerindeki yaptırımların da hafifletilmesini talep ediyor.

Ancak bazı Amerikalı siyasetçiler, yaptırımları arttırma tehdidinde bulunuyor. Demokrat Parti’nin Senato Grup Başkanı Harry Reid, müzakerelerin başarısız olması durumunda, Aralık ayında İran’a yönelik yeni yaptırımlar içeren bir yasa tasarısı sunacağını bildirdi.
XS
SM
MD
LG