Erişilebilirlik

İran'la Nükleer Görüşmelere Mayıs'ta Devam


AB dışpolitika yetkilisi Catherine Ashton ve İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif Viyana'da düzenledikleri ortak basın toplantısında
Avrupa Birliği dışpolitika yetkilisi Catherine Ashton İran ile dünya güçleri arasındaki nükleer görüşmelerin Mayıs ayında “ yeni aşamasına” geçileceğini açıkladı.

Ashton Viyana’da iki gün süren görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada nükleer görüşmelerin yeni turunun 13 Mayıs’ta yapılacağını belirtti. Bu yıl bugüne kadar üç tur görüşme yapıldı.
İki taraf da gelecek ay bir kalıcı anlaşma taslağı üzerinde çalışmaya başlamak istediklerini bildiriyor.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney Amerika, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere ve Almanya ile sürdürülen nükleer görüşmeleri desteklediğini tekrarladı ancak Tahran’ın nükleer programından vazgeçmeyeceğini vurguladı.

Taraflar Temmuz sonuna kadar geçen yıl varılan geçici anlaşmanın üzerine inşa edilecek kalıcı bir anlaşma gerçekleştirmeyi amaçlıyor.
Geçici anlaşmaya göre İran uluslararası yaptırımların sınırlı olarak kaldırılması karşılığında en hassas nükleer faaliyetini kısıtlamayı kabul etti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry İran’ın bir nükleer bomba yapımına yetecek düzeyde malzemeyi iki ay içinde üretebileceğini ancak bunu bir silah olarak kullanma yeteneğine sahip olmadığını söyledi.
XS
SM
MD
LG