Erişilebilirlik

İran'la Nükleer Görüşmelerde Taraflar Umutlu


ABD Dışişleri Bakanı Kerry ve İran Dışişleri Bakanı Zarif 9 Kasım'da Umman'da yaptıkları görüşmede

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif görüşmelerinin son turu Viyana'da başlarken, bir anlaşmaya varmanın hala mümkün olduğu açıklandı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ülkesi ve diğer beş Güvenlik Konseyi üyesinin nükleer programı konusunda İran’la bir anlaşmaya varabileceklerini umduğunu söyledi. Ancak Kerry, herhangi tahminde bulunmaktan kaçındı.

Amerika ile P5 + 1 grubu olarak bilinen İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya'dan görüşmeciler İran’lı yetkililerle Salı günü Viyana'da tekrar biraraya geldi. Tarafların 24 Kasım olarak verilen müzakere bitim tarihinden önce bir anlaşmaya varmak için bir haftadan az zamanları var.

Salı günü İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond’la birlikte açıklama yapan Kerry, bu haftaki görüşmeleri "kritik" olarak niteledi. Kerry, İran'ın nükleer programının barışçıl olduğunu dünyaya kanıtlaması için mümkün olan tüm çabayı P5+1 grubuyla işbirliği yaparak göstermesinin zorunlu olduğunu söyledi.

İran medyasına göre, Dışişleri Bakanı Cevat Zarif anlaşmanın hala mümkün olduğunu ancak İran’nın uluslararası tarafın aşırı talepleri karşısında dikkatli davranacağını söyledi.

İki taraf, İran’ın nükleer programının barışçı olduğunun güvencesi ve karşılığında da ekonomik yaptırımların kaldırılması doğrultusunda bir yıldır sürdürdükleri müzakerelerde kapsamlı bir anlaşmaya varmaya çalışıyor.

Geçtiğimiz Kasım ayında imzalanan geçici anlaşmayla İran hassas nükleer faaliyetlerini yavaşlatmış, Birleşmiş Milletler de ekonomik yaptırımlarına sınırlı rahatlatma getirmişti.

Kapsamlı ve kalıcıbir anlaşmaya ulaşabilmek için son tarih Temmuz olarak verilmiş ancak müzakerecilerin anlaşmaya varamaması üzerine görüşmeler 24 Kasım’a kadar uzatılmıştı.

XS
SM
MD
LG