Erişilebilirlik

İran'la Nükleer Görüşmelerde İlerleme


İki tarafın yetkilileri Cenevre'de görüşme masasında

Taraflar Cenevre'deki ABD ve İran dışişleri bakanları arasındaki görüşmeleri "ciddi, yararlı ve yapıcı" olarak tanımladı ancak anlaşma için katedilmesi gereken daha çok yol olduğunu bildirdi

Amerika ve İran Tahran’ın nükleer programıyla ilgili görüşmelerde bazı ilerlemeler sağlandığını ancak anlaşma için kat edilecek daha çok yol olduğunu bildirdi.

Taraflar, Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif arasında Cenevre’de sürdürülen görüşmeleri “ciddi, yararlı ve yapıcı” olarak tanımladı.

Görüşmelere iki bakanın yanı sıra İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı Ali Ekber Salihi ile Amerika Enerji Bakanı Ernest Moniz de katılıyor.

Amerikalı ve İranlı yetkililergeçtiğimiz Cuma gününden beri anlaşmaya engel oluşturan bazı teknik sorunların çözülmesi için çalışıyor.

Taraflar 24 Mart’a kadar nihai anlaşmaya temel oluşturacak bir çerçeve belge hazırlamayı hedefliyor. 1 Temmuz’a kadar nihai anlaşma sağlanırsa İran nükleer programının barışçı olduğunu garanti etmiş olacak ve İran’a uygulanan uluslararası ekonomik yaptırımları kaldırılacak.

Görüşmelerin bundan sonraki turunun yine Cenevre’de gelecek Pazartesi günü yapılacağı açıklandı.

XS
SM
MD
LG