Erişilebilirlik

İran'la Nükleer Görüşmeler Kritik Aşamada


ABD Dışişleri Bakanı John kerry Viyana'da açıklama yaparken

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry İran’ın nükleer programıyla ilgili Viyana’da yapılan uluslararası görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini ancak ana konularda hala ”ciddi görüş ayrılıkları” bulunduğunu açıkladı.

Kerry son toplantıdan sonra yaptığı açıklamada bundan sonra atılacak adımlar konusunda Başkan Obama ve Kongre liderleriyle danışmalarda bulunmak üzere Washington’a döneceğini belirtti.

Tarafların iyi niyetle çalıştığını vurgulayan Kerry Pazar günü tanınan süre dolmadan bir anlaşmaya varma olasılığının hala bulunduğunu da söyledi.

Kerry ayrıca İran’ın barışçı nükleer programa sahip olma hakkı bulunduğunu sözlerine ekledi.

Viyana’da yeniden masaya oturan İran ile ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya’dan oluşan P5+1 ülkeleri 20 Temmuz gününe kadar İran’ın nükleer programı konusunda nihai anlaşmaya varmaya çalışıyor.

Tarafların 20 Temmuz gününe kadar nihai anlaşmaya varamaması durumunda müzakerelerin uzaması ve daha da zorlu hale gelmesi bekleniyor. Geçen ay yapılan görüşmelerde sonuç alınamamıştı.

Taraflar ne kadar uranyum zenginleştirilebileceği ve yaptırımların ne ölçüde yumuşatılacağı konusunda anlaşamıyor.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, geçen hafta Washington Post gazetesinde yayınlanan bir makalesinde, “İranlı liderler ya tüm dünyayı nükleer programlarının barışçıl olduğuna ikna edecek adımlar atarlar ya da ülkeleri üzerindeki ekonomik ve diplomatik tecridi sona erdirip, İran halkının hayat kalitesini yükseltecek tarihi bir fırsatı kaçırırlar” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 18 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG