Erişilebilirlik

İran'la Nükleer Görüşmeler Başladı


Cenevre'da İran ile doğrudan nükleer görüşmelere katılan yetkililer
Taraflar arasında Pazartesi günü Cenevre’de başlayan doğrudan görüşmeler, yedi hafta sonra varılması umulan kapsamlı anlaşmanın önündeki pürüzleri gidermeyi hedefliyor.

Görüşmelere katılan Amerikan heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns, AB adına da birliğin Dış Politika Yetkilisi Catherine Ashton’ın yardımcısı Helga Schmidt başkanlık ediyor. Cenevre’deki görüşmelerde İran heyetinin başındaysa Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçı var.

Abbas Arakçı, Pazar günü İran televizyonuna verdiği demeçte görüşmelerde yaptırımların İran ekonomisine verdiği zararın da ele alınacağını söyledi.

İran’ın nükleer programlarıyla ilgili olarak Viyana’da yürütülen görüşmeler geçen hafta çıkmaza girmişti. İki taraf da birbirlerini gerçekçi olmayan taleplerde bulunmakla suçluyor. Tarafların anlaşmazlığa düşmesi 20Temmuz tarihine kadar kapsamlı bir anlaşma imzalanması ihtimalini tehlikeye düşürdü.

Batılı yetkililer İran’ın uranyum zenginleştirme kapasitesini yüksek tutmak istediğini söylerken İran da nükleer reaktörlerinin çalışması için gerekli uranyum için Batı’ya bağımlı kalmak istemediği görüşünü savunuyor.

İran’la Batılı ülkeler 24 Kasım tarihinde altı aylık geçici bir anlaşma imzalamışlardı. Bu anlaşma, İran’ın bazı nükleer faaliyetlerine kısıtlama getirmiş, karşılığında Batılı ülkeler uyguladıkları yaptırımları yumuşatmıştı.
XS
SM
MD
LG