Erişilebilirlik

İranlı Mühendis Ülkesine Dönüyor


Washington ’da ortaya çıkan kayıp İranlı nükleer bilimci ülkesine dönüyor.

İran Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Şahram Emiri’nin Katar üzerinden yarın Tahran’a varmasının beklendiğini açıkladı.

İran Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi, Amerika’nın Emiri’yi kaçırdığı için özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Bir yıl önce Suudi Arabistan’da kaybolan Emiri Pazartesi günü, İran’ın Pakistan büyükelçiliğindeki temsilcilik bürosunda ortaya çıkmıştı.

İranlı yetkililer, Şahram Emiri’nin ülkeye dönüşünü sevinçle karşıladı. Emiri dün İran’ın Pakistan Büyükelçiliği’ndeki temsilcilik bürosuna sığınmış ve ülkesine geri dönmek istediğini söylemişti.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Hasan Kaşkavi, nükleer bilimcinin Katar üzerinden yarın Tahran’a varacağını açıkladı. Kaşkavi, Emiri’nin ülkeye dönüşünün büyük memnunluk yarattığını da söyledi.

Emiri’nin dönüşü, zaten esrarını koruyan olayla ilgili yeni soru işaretleri yarattı. Geçen yıl Hac sırasında Suudi Arabistan’da kaybolan Emiri’nin o günden beri ne yaptığı ya da nerede olduğu bilinmiyor.

Son haftalarda yayınlanan video mesajlarında kendisinin Emiri olduğunu öne süren bir kişi, Amerikan ajanları tarafından kaçırıldığını bildirmişti. Aynı kişi ikinci mesajda Amerika’ya akademik araştırma yapmak için geldiğini söylemiş, üçüncü mesajda ise Amerikalı ajanların elinden kaçtığını iddia etmişti.

Emiri geçen Haziran’da Suudi Arabistan’da kaçırılması olayını dün kendisiyle yapılan bir söyleşide şöyle anlattı.

Nükleer bilimci, Amerikan istihbarat ajanları tarafından silah tehdidiyle götürüldüğünü iddia etti.

Amerikalı yetkililer ise Emiri’nin kaçırıldığını yalanladı ve kendi arzusuyla Amerika’da bulunduğunu, istediği yere gitmekte serbest olduğunu söyledi.

Adı açıklanmayan Amerikalı yetkililer basında çıkan haberlere göre Emiri’nin İran’ın nükleer programıyla ilgili bilgiler verme amacıyla Amerika’ya sığındığını söylüyor. Ancak Emiri’nin şimdi neden ülkesine döndüğü konusunda farklı görüşler ileri sürülüyor. Bazıları Emiri’nin İran’daki ailesinin güvenliğinden kaygı duyduğu, bazıları da elindeki tüm bilgileri verdiği için artık Amerika’da kalmak istemediğini iddia ediyor.

Bundan sonraki soru, Emiri’yi İran’da nasıl bir geleceğin beklediği… Amerika’ya sığındığı için cezalandırılacak mı, yoksa kendisini bir kahraman gibi karşılayan yetkililer, nükleer bilimciyi halen İran’da tutuklu bulunan üç Amerikalının bırakılmasında takas olarak mı kullanacak?

Bu soruların yanıtını önümüzdeki günler gösterecek.

XS
SM
MD
LG