Erişilebilirlik

İran'ın Yeni Cumhurbaşkanı Halktan Yardım İstedi


Tahran'da seçim sonrası zafer işareti yapan İran'ın yeni cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin bir kadın destekçisi
İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ülkede barış ve istikrarın sağlanması izin vatandaşlarını yasalara bağlı kalmaya çağırdı.
Seçimi kazandıktan sonra yaptığı ilk televizyon konuşmasında Ruhani ulusal gurur ve ulusal çıkarların korunmasına giden yolda halkın yardımına ihtiyacı olduğunu belirtti.

Ruhani’nin beklenmeyen seçim zaferi bir çok uzman tarafından sertlik yanlısı muhafazakar adayların İran halkı tarafından reddedilmesi olarak yorumlanıyor.

İran’ın eski nükleer baş görüşmecisi ve reformcuların favori adayı olan Ruhani, sayılan 37 milyon oyun 19 milyona yakınını aldı. Ruhani’nin kazandığı oylar hafifçe yüzde 50’nin üzerinde olduğu için ikinci tur seçim yapmaya gerek kalmadı.

Diğer beş aday arasında en yakın rakibi olan Tahran Belediye Başkanı Muhammed Bagher Kalibaf ise oyların yüzde 16’sını toplayabildi.
Yaklaşık 50 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu İran’da seçime katılım oranının yüzde 70’in üzerinde olduğu bildirildi.
Ruhani, iki dönemdir cumhurbaşkanı olan Mahmud Ahmedinejat’ın yerine geçecek.

Ahmedinejat’ın ikinci kez kazandığı 2009’da, seçimlere hile karıştırıldığını iddia eden muhalefet sokaklara dökülmüş, ancak Devrim Muhafızları protestoları kanlı biçimde bastırmıştı.
Yeni cumhurbaşkanının başa çıkması gereken en büyük sorunlardan biri, uluslararası yaptırımlardan etkilenen ülke ekonomisi. İran yüksek oranda işsizlik ve enflasyonla mücadele ediyor.

Hasan Ruhani’nin, kendisiyle birlikte yarışan altı aday arasında en liberali olduğu görüşü hakim. Ancak tüm adayların İran’ın dini liderliği tarafından belirlenmiş olması, ne kadar liberal olurlarsa olsunlar, bu kişilerin muhafazakar yapının dışında hareket edemeyeceğini gösteriyor.
XS
SM
MD
LG