Erişilebilirlik

'İran'ın Füze Denemeleri Anlaşmayı İhlal Ediyor'


'İran'ın Füze Denemeleri Anlaşmayı İhlal Ediyor'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:37 0:00

Kongre üyeleri, İran’ın füze denemelerine devam etmesinin Tahran Hükümeti’yle varılan uluslararası nükleer anlaşmanın uygulanabilirliğine gölge düşürdüğünü söylüyor ve Amerika’nın daha sert tepki vermesini istiyor. Üst düzey yetkililer kısa süre önce Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nda bu konuda ifade verdi.

Cumhuriyetçi Partili Senatör Bob Corker, İran’ın Birleşmiş Milletler kararını ihlal ederek ardarda füze denemeleri yapması üzerine, ”Bu, anlaşma için çok kötü bir başlangıç” yorumunda bulunurken ayrıca ”İran’ın attığı adımların bedelini ödediğini görmüyoruz” diye de konuştu.

Ancak Obama yönetimine göre füze denemeleri anlaşma kapsamında değil ve anlaşma olumlu sonuçlar veriyor. Amerika Dışişleri Bakanlığı'ından Stephen Mull, İran'ın uranyum zenginleştirme altyapısını dağıtmaya başladığını ve şimdiye kadar 5 bin santrifüjün söküldüğünü belirtti. Mull, "İran ayrıca zenginleştirilmiş uranyum stoklarını da azaltıyor” diye de ekledi.

Ama Senatör Corker, İran'ın sadece nükleer silah taşımak için üretilen ve kullanılan füzelerle ilgili deneme yapıyor olması üzerine . "Obama yönetimi bu konuda önlem alıyor mu?” diyerek bu durumu sorguladı.

Bunun üzerine Mull şu cevabı verdi: ”İran hükümetinin ne düşündüğünü açıklayacak konumda değilim. Biz İran’ın nükleer silah üretme kapasitesine sahip olmadığını garanti altına almaya yoğunlaşıyoruz.”

Öteyandan Demokrat Partililer de kaygılı. Demokrat Partili Senatör Robert Menendez oturumda, ”İran son 20 yıldır uluslararası toplumun sabrını çok zorladı. Hiçbir sonuca katlanmak zorunda kalmadan denemelere devam etmelerine izin verirsek faaliyetlerinin kapsamını arttırırlar” yorumunda bulundu.

İfade verenlerden Dışişleri Bakan Yardımıcısı Thomas Countryman, ”Obama Yönetimi, aynı Bush Yönetimi’nin yaptığını yapıyor; bu da İran’ın Birleşmiş Milletler’in her balistik füze kararını ya da insan haklarını ihlal etmesine, terör faaliyetlerine ya da rehin alma eylemine Kongre’nin bize verdiği yasal yetkileri kullanarak yanıt vermektir” diye konuştu.

Bazı senatörler Tahran tavrını değiştirinceye kadar yaptırımların gevşetilmesini durdurmayı önerdi. Dışişleri Bakanı Yardımcısı Thomas Countryman’a göre bu adım İran’ın anlaşmayı feshetmesine ve nükleer programına yeniden başlamasına yol açabilir.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:37 0:00
XS
SM
MD
LG