Erişilebilirlik

İran’dan Suudi Arabistan’ın İddialarına Yalanlama


Yemen'den Riyad'a atılan balistik füze nedeniyle Suudi Arabistan veliaht prensinin İran'ı “doğrudan askeri saldırganlık”la suçlamasına İran’dan yanıt geldi. İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’la görüşmesinde, Suudi Arabistan’ın iddialarının gerçekle örtüşmediğini ve tehlikeli olduğunu söyledi.

Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Salman da, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’la görüşmesinde, Cumartesi günü düzenlenen füze saldırısı nedeniyle İran’ın savaş eyleminde bulunmuş sayılabileceğini söylemişti.

Suudi Arabistan İran’ı, Yemen’deki Şii Husilere, Riyad’daki uluslararası havaalanına saldırı düzenlemeleri için füze vermekle itham ediyor. İran ise isyancıları silahlandırdığını reddediyor ve saldırıyla ilgisi olmadığını savunuyor.

Yemen’de Husilerle savaşan Suudi destekli koalisyon ise, İran’ın “küstah askeri saldırısına yanıt verme hakkı” olduğunu açıklamıştı.

Suudi Dışişleri Bakanı Adel Jubeir, Twitter mesajında, “İran’ın bölgedeki müdahaleleri, komşu ülkelerin güvenliğine zararlıdır ve uluslararası barış ve güvenliği etkilemektedir” ifadesini kullanmıştı.

Suudi Arabistan füze saldırısına karşılık olarak Yemen’in kara ve deniz tesislerini, havaalanlarını geçici olarak kapatmış ve Yemen’e ablukayı sıkılaştırmıştı.

Yetkililer kapamaların geçici olduğunu söylese de ne kadar süreceği hakkında bilgi vermiyor. Birleşmiş Milletler ise Yemenlilere gıda ve ilaç yardımını ulaştırma konusunda endişeli olduğunu açıkladı.

Yemen’e Pazartesi günü ulaştırılması planlanan insani yardım uçakları da abluka nedeniyle havalanamadı.

XS
SM
MD
LG