Erişilebilirlik

İran'dan Suriye'nin Doğusunda Füze Saldırısı


İran Devrim Muhafızları Suriye’nin doğusunda IŞİD militanlarını hedef alan füze saldırısı düzenlediğini duyurdu.

Bu adımı, geçen hafta İran meclisi ve İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu Ayetullah Humeyni’nin anıt mezarına düzenlenen saldırıya yanıt olarak attığını belirten Devrim Muhafızları, İran’a saldıran her kim olursa benzer misillemeyle karşılaşacağı uyarısında bulundu.

Karada karaya orta menzilli füzelerin İran’ın Kürdistan ve Kermanşah eyaletlerinden fırlatıldığı ve Suriye’deki Deyr el-Zur kentini vurduğu belirtildi.

İran Devrim Muhafızları’nın açıklamasında, saldırıda çok sayıda “teröristin” öldürüldüğü ve silahlarının etkisiz hale getirildiği kaydedildi. Devrim Muhafızları açıklamasında, IŞİD ve onların “bölgesel ve uluslararası destekçilerini”, İran’da geçen haftaki gibi başka bir saldırının olması halinde bugünküne benzer misilleme operasyonlarının hedefi olacakları yönünde uyardı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ı destekleyen İran’ın bu ülkede doğrudan bir operasyon düzenlemesi aşırı nadir görülen bir olay. Suriye’deki aktivistler ellerinde İran’ın üstlendiği operasyona dair henüz bir bilginin yer almadığını ifade ediyor. Deyr el-Zur hem IŞİD militanları hem de sivillerin bulunduğu bir bölge.

IŞİD’le bağlantılı 5 saldırgan 7 Haziran’da İran meclis binası ve Ayetullah Humeyni’nin mezarını hedef alan bir saldırı düzenlemişti. Olayda en az 17 kişi ölmüş, 50’yi aşkın kişi yaralanmıştı.

XS
SM
MD
LG