Erişilebilirlik

İran'dan Nükleer Uzlaşma Açıklaması


BM nükleer yetkilisi Yukiya Amano Tahran'da İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşürken

İran Cumhurbaşkanı Ruhani Tahran'da BM nükleer yetkilisi Amano ile görüşürken Tahran'ın nükleer programının uluslararası anlaşma çerçevesinde denetlenmesini kabul edeceğini açıkladı

İran, nükleer programının uluslararası nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşma çerçevesinde denetlenmesini kabul edeceğini ancak bunun ötesinde herhangi bir denetlemeyi reddedeceğini bildiriyor.

İran Çumhurbaşkanı Hasan Ruhani Pazar günü anlaşmanın yasal hükümleri ötesinde bir denetlemenin tüm gelişmekte olan ülkelerin çıkarlarına aykırı benzersiz bir uygulaması olacağını açıkladı.

Ruhani bir açıklamayı Pazar günü Tahran’da Uluslararası Atom Enerji Dairesi başkanı Yukiya Amano ile görüşürken yaptı. İran’ın daireye nükleer programıyla ilgili tüm bilgileri 25 Ağustos’a kadar iletmesi gerekiyor.

Amano görüşmeyi yararlı olarak niteledi ve İran’ın nükleer programıyla ilgili sorunları çözmede işbirliği yapmasından memnunluk duyduğunu söyledi.

Uluslararası Atom Enerji Dairesinin daha önce İran’ın 200 kiloluk yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum stokunu zararsız hale getirdiğini bildirmişti.

Uluslararası altı aylık anlaşma İran’ı yaptırımların kısmen kaldırılması karşılığında yüzde 20 oranında uraryum zenginleştirme dahil en hassas nükleer faaliyetlerini durdurmaya çağırıyordu..

Tahran hükümetiyle Viyana’da görüşmeler yürüten Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya’nın temsilcileri, görüşmeleri 24 Kasım tarihine uzatma kararı almış bulunuyor.

Görüşmeler, İran’a uluslararası yaptırımların azaltılması karşılığında bu ülkenin de nükleer programını kısıtlamasını öngörüyor.

İran, nükleer programının askeri amaçlı olmadığı yönünde hala Batılı ülkelerin kuşkularını gidermeyi başaramadı. Görüşmelerin uzaması, İran’ın zaman kazanmaya çalıştığı yönünde eleştirilere neden oluyor. Öte yandan İran’da sertlik yanlıları, nükleer programı ödün vermek istemedikleri ulusal gurur simgesi olarak görüyor.

XS
SM
MD
LG