Erişilebilirlik

İran'dan İngiltere'ye Petrol Tankeri Tepkisi


İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Cebelitarık’ta Avrupa Birliği yaptırım kararlarına aykırı şekilde Suriye’ye İran petrolü götürdüğü şüphesiyle alıkonulan tanker konusunda İngiltere'yi uyardı.

Ruhani, kabine toplantısında yaptığı açıklamada İngiltere’nin geçen hafta tankeri alıkoymakla hata ettiğini söyledi ve uluslararası deniz yollarının güvenliğinin sağlanması gerektiğini ifade etti. Ruhani İngiltere’yi kast ederek “Bu güvensizliği başlatan olarak karşılığını anlayacaksınız” dedi.

Öte yandan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif söz konusu tankerin İran’a ait olduğu iddialarını reddetti. Zarif, gemi her kime aitse bununla ilgili yasal yollara başvurabileceğini söylemişti. Ancak tankerin alıkonulmasının ardından İran İngiltere Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak olayın yasadışı müdahale olduğunu dile getirmişti.

Daha önce de Hürmüz boğazı yakınlarında petrol tankerlerine yapılan saldırılar konusunda Amerika İran’ı suçlamış ancak İran tüm bu suçlamaları reddetmişti.

Trump yönetimi nükleer anlaşmadan çekildikten sonra İran’a aldığı yaptırım kararları çerçevesinde İran’ın petrol satışına sıfıra düşürmeyi amaçladığını duyurmuştu.

XS
SM
MD
LG