Erişilebilirlik

İran'dan Amerika'ya 'Baskıyı Kaldır' Uyarısı


İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Amerika’yı İran’a yaptığı baskıyı sona erdirmesi konusunda uyardı. Ruhani bir kez daha gerekli görmesi halinde İran’ın, nükleer anlaşmadan kaynaklanan yükümlülükleri yerine getirmeyi bırakacağını yineledi.

İran Devlet Televizyonu’nda yayınlanan açıklamasında Ruhani, “Amerika bu militan tavırların bir faydası olmadığını anlamalı ve İran’a maksimum baskı uygulamaktan vazgeçmek zorunda. İran’ın anlaşmanın diğer taraflarına yönelik taahhütleri orantılıdır ancak gerekli görülmesi halinde bu konuda da adımlar atacağız” dedi.

Öte yandan özellikle İran’a karşı şahin politikalarıyla bilinen John Bolton’ın Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevinden ayrılmasının, Washington ile Tahran arasında bir diyaloğun başlamasına neden olmayacağı ifade ediliyor.

İran’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Majid Takht Ravanchi de yaptığı açıklamada Bolton’ın görevden ayrılmasının İran’ı Amerika’yla müzakere noktasına getirmeyeceğini söyledi.

İran’ın nükleer anlaşma şartlarını yerine getirmeye devam etmek için adım atmasını istediği Avrupa ülkelerinden Almanya Başbakanı Angela Merkel’den de İran’a destek geldi.

Merkel, İran’la anlaşmanın devamı ve tansiyonun artmaması için çözüm aramaya devam edeceklerini söyledi. Alman Parlamentosu’nda konuşan Başbakan Merkel, bunun kendilerinin görevi olduğunu belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG