Erişilebilirlik

İran’da Yeni Seçilen Meclis Toplandı


Corona virüsü salgınından en kötü etkilenen Ortadoğu ülkelerinden İran’da yeni meclis, 21 Şubat’ta yapılan seçimlerin ardından sıkı sağlık önlemleri ve sosyal mesafe uygulamaları altında toplandı.

İran devlet medyası, Başkent Tahran’ın güneyindeki meclis binasına girmeden önce ateşi ölçülen birçok üyenin yüz maskesi taktığını bildirdi.

İran’da meclis üyelerini onaylayan sertlik yanlısı Muhafız Konseyi, binlerce ılımlı adayı ve muhafazakar liderin seçimlere katılmasını engellemişti. Bu durumda seçmenler, yalnızca sertlik yanlısı adaylarla dini lider Ayetullah Ali Hamaney’e bağlı olan ve fazla dikkat çekmeyen muhafazakar adaylar arasında tercih yapmak zorunda kalmıştı.

İran’da sertlik yanlıları gibi muhafazakarlar da iktidarı destekliyor. Ancak muhafazakarlar, dış dünyaya daha açık olmayı destekliyor. İran’ın 290 sandalyeli meclisi, ülkenin nükleer politikası gibi uluslararası ilişkilerle ilgili konularda fazla etki sahibi değil. Bu konularla ilgili politikaların belirlenmesinde son söz, dini lider Hamaney’e ait. Ancak meclisteki bu adaylar, 2021 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sertlik yanlılarını destekleyebilir ve Tahran’ın daha sert bir dış politika izlemesine neden olabilir. Meclis üyeleri gelecek hafta, bir yıl süreyle görev yapacak meclis başkanını seçecek.

Öte yandan İran Sağlık Bakanlığı, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ülkede Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin toplam sayısının 7.564’e çıktığını, doğrulanan toplam vaka sayısınınsa 141 bin 591 olduğunu bildirdi.

Devlet televizyonu, açılış törenine katılan 268 meclis üyesinin Corona virüsü testlerinin negatif olduğunu duyurdu.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, devlet televizyonundan canlı yayınlanan konuşmasında, ‘‘Bu tehlikeli virüse karşı mücadelede başarılı olan ülkeler arasındayız’’ dedi.

Devlet haber ajansı IRNA’ya göre salgın nedeniyle meclis üyelerinin İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu Ayetullah Humeyni’nin mezarına yaptığı geleneksel ziyaret iptal edildi.

Öte yandan İran'da 69 gün aradan sonra Şiilere ait kutsal mekanlar ve türbeler açıldı. Ancak ziyaretçilerin bu mekanlara girişte sosyal mesafe kurallarına uymaları gerekiyor. İran’da Corona virüsü salgını bugüne kadar onlarca yetkilinin ölümüne de neden oldu. Bunlardan ikisi, Şubat ayında yapılan meclis seçimini kazanan isimlerdi.

XS
SM
MD
LG