Erişilebilirlik

İran’da Tutuklu ABD Vatandaşı Sağlık İzniyle Serbest Bırakıldı 


Michael White

İran tarafından 2018’de gözaltına alınan ve hakkında 13 yıl hapis kararı olan Michael White adlı ABD vatandaşı sağlık nedeniyle koşullu olarak serbest bırakıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada White’ın İran’dan çıkmamak koşuluyla insani sebeplerle serbest bırakıldığı kaydedildi. White’ın İsviçre Büyükelçiliği’nde olduğu ve sağlık testlerinden geçirildiği belirtildi.

Açıklamada ‘‘ABD, Michael ve İran’da hakkında hatalı hüküm verilen tüm ABD’li mahkumların tam serbestliği için çalışmaya devam edecek’’ denildi. ABD’nin İran’daki çıkarlarını temsil eden İsviçre’nin hükümetine de yapıcı rolünden dolayı teşekkür edildi.

Açıklamada ‘‘İran hükümetine Murad Tahbaz, Bekir Namazi ve Siamak Namazi’nin de insani sebeplerle serbest bırakılması için bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. İran rejimine ayrıca Robert Levinson’un ABD’ye geri gönderilmesi konusunda verdiği sözü tutması çağrısında bulunuyoruz’’ ifadeleri kullanıldı.

Washington, İran’a uzun süredir ABD vatandaşı baba-oğul Siamak ve Bekir Namazi ile geçen yıl tutuklanan eski donanma mensubu Michael R. White ve 2007’den bu yana haber alınamayan eski FBI görevlisi Robert Levinson’un serbest bırakılması çağrısı yapıyor.

Levinson bir CIA görevi için İran’da bulunuyordu.

XS
SM
MD
LG