Erişilebilirlik

İran’da Protestolar


İran’da Protestolar
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:01 0:00

176 kişinin yaşamını yitirdiği Ukrayna yolcu uçağının füzeyle düşürüldüğünün yetkililerce kabul edilmesinin ardından Cumartesi gerçekleşen gösteriler haftanın son gününde de devam etti.

Gösteriler iktidardakilere karşı tepkiye dönüşmüş durumda.

Pazar günü yoğun güvenlik önlemlerine rağmen başta başkent Tahran olmak üzere bazı kentlerden protesto haberleri geldi. Zaman zaman polisle göstericler arasındaki gerilim sosyal medyaya yansıdı.

İran'da Olağanüstü Güvenlik Önlemleri
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:41 0:00

Tahran'daki bir gösteride protestocuların "Düşmanımız Amerika yalanını söylüyorlar düşmanımız burda" şeklinde slogan attığı belirtiliyor. Göstericiler Dini Lider Ali Hamaney aleyhine de sloganlar attı.

Amerika Başkanı Donald Trump da gösterilerle ilgili sosyal medyadan mesaj paylaştı. Trump mesajında, "İranlı liderlere, protestocuları öldürmeyin,binlercesi sizin tarafınızdan ya öldürüldü ya da cezaevinde. Dünya izliyor. Daha önemlisi Amerika izliyor. İnterneti açın ve muhabirlerin serbestçe çalışmasına izin verin. Kendi insanınızı, büyük İran halkını öldürmeyi durdurun" dedi.

Ukrayna uçağının düşürülmesi İran’ın Irak’ta Amerikan askerlerinin bulunduğu üslere füze saldırısı düzenlenmesinden kısa süre sonra gerçekleşmişti.

Tahran ilk başta uçağın füzeyle düşürüldüğünü reddetmiş sonradan kabul etmişti.

Az sayıda da olsa bazı İran gazeteleri olayı “utanç” ve “affedilmez” başlıklarıyla okurlarıyla paylaştı.

Cumartesi günkü protestolara da Donald Trump destek sosyal medyadan destek vermiş, Trump İngilizce ve Farsça, “Cesur ve acı çeken İran halkına: Başkanlığımın başlamasından bu yana sizlerle birlikte durdum ve yönetimim sizlerle birlikte durmaya devam edecek. Protestolarınızı yakından takip ediyoruz. Cesaretiniz ilham verici” ifadelerini kullanmıştı.

İran 3 gün boyunca uçağı füzenin düşürdüğünü reddetmiş, Batılı ülkelerin psikolojik savaş yürüttüğünü kaydetmişti.

Cumartesi sabah saatlerinde ise devlet televizyonundan yapılan açıklamada uçağı füzenin düşürdüğü kabul edilmişti.

Devrim Muhafızları’nın hava-uzay komutanı operatörün bağımsız bir şekilde tek başına hareket ettiğini belirtti. Komutan Amir Ali Hajizadeh, “10 saniyesi vardı, ya saldıracaktı ya saldırmayacaktı, yanlış kararı verdi” ifadesini kullandı. Gelecekte hataları önlemek için sistemlerin yenileneceğini kaydeden Hajizadeh olayı yetkilere Çarşamba günü bildirdiğini de kaydetti.

Çarşamba gününden Cumartesi gününe kadar İranlı yetkililerin durumu neden reddettikleri de bir başka tartışma konusu.

Söz konusu uçak Tahran’dan Kiev’e uçuyordu. Kalkıştan kısa süre sonra Tahran üzerinde füzenin hedefi olmuştu.

Uçakta, Kanada, İran, Ukrayna, İngiltere, Afganistan ve İsveç’ten yolcular bulunuyordu.

Hem İran'da hem de Kanada'da olayda hayatlarını kaybedenler için anma törenleri düzenleniyor. Pazar günü Kanada'da düzelenen törene Başbakan Justin Trudeau da katıldı.

XS
SM
MD
LG