Erişilebilirlik

İran'da Medya Operasyonu


Farsça yayın yapan medya kuruluşlarıyla işbirliği içine girmekle suçlanan gazeteciler tutuklandı

İran’da Farsça yayın yapan yabancı medya kuruluşlarıyla işbirliği yapmakla suçlanan gazeteciler tutuklandı. Tutuklamalar medyayı baskı altına almaya yönelik eşzamanlı operasyonlar olarak görülüyor.

İran devlet medyası tutuklanan gazetecilerin altı ayrı haber kuruluşu için çalıştığını, bunların beş günlük ya da haftalık gazete ve yarı resmi ILNA haber ajansı olduğunu bildirdi.

Tutuklanan gazetecilerin, ‘devrim karşıtı’ medyayla bağlantıları bulunduğu iddia ediliyor. ‘Devrim karşıtı medya,’ Tahran hükümetinin yabancı medya gruplarını tanımlamak için sıkça kullandığı bir terim.

Ancak İran Kültür Bakanı, suçlamaların medya faaliyetleriyle ilişkisi olmadığını bildirdi. Bazı gazetecilerin tutuklanmadan bir gün önce hükümet karşıtı olan eski devlet başkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani’yle görüştükleri öğrenildi.

İran’da hükümet, düşmanca ya da tehlikeli olarak tanımladığı medya gruplarıyla çalışan gazetecilerin üzerine gidiyor. Hükümet, aralarında Amerika’nın Sesi ve BBC’nin de bulunduğu uluslararası medya kuruluşlarının Farsça servislerini defalarca kınadı.

Gazetecileri Koruma Komitesi, İran’ı, Türkiye ve Çin’le birlikte dünyada en çok gazetecinin hapse atıldığı ülkeler arasında sayıyor.
XS
SM
MD
LG