Erişilebilirlik

İran'da İntihar Saldırısı: En Az Üç Ölü


Çabahar şehri polis merkezine bombalı araçla intihar saldırısı düzenlendi.

İran’ın güneydoğusundaki Çabahar şehrinde bir polis merkezine bombalı araçla intihar saldırısı düzenlendi. İran devlet televizyonu saldırıda en az 3 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Devlet televizyonu, genelde İran’da pek yaşanmayan intihar saldırısıyla ilgili haberi, normal yayın akışını keserek son dakika haberi olarak duyurdu.

Bölge yerel yöneticisi Rahmdel Bameri, saldırganın patlayıcılarla dolu aracı polis merkezine doğru sürdüğü sırada polisin durumu fark ederek aracı engellemeye çalıştığı ve sürücüye ateş açtığını, bağlandığı canlı yayında anlattı.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı

Yetkililer saldırının arkasında kimin olabileceğine dair bir açıklama yapmazken henüz saldırıyı üstlenen bir grup da olmadı.

Devlet televizyonu saldırı sonrası şehrin görüntülerini yayınlarken şehrin üzerindeki yoğun duman dikkat çekti.

Çabahar şehri İran’ın Umman Denizi’ne kıyısı olan bir liman şehri ve son olarak bu şehirde yeni bir liman ve serbest bölge inşa edilmişti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Çabahar'daki liman ve serbest bölgenin 3 Aralık'taki açılış törenine katılmıştı.
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Çabahar'daki liman ve serbest bölgenin 3 Aralık'taki açılış törenine katılmıştı.

İran’ın ekonomik açıdan öneme sahip limana şehrindeki saldırı ülkenin Amerika’nın yeniden uygulamaya koyduğu yaptırımlarla mücadele ettiği bir döneme denk geldi. Amerika Başkanı Donald Trump, Ortadoğu’yu istikrarsızlaştırıcı eylemleri ve Hizbullah grubuna desteği gerekçesiyle Amerika’yı İran nükleer anlaşmasından çekmiş ve bu ülkeye yeniden yaptırımlar uygulama kararı almıştı.

Ülkedeki son saldırılar

İran’da çok sık olmamakla birlikte son yıllarda terör saldırıları yaşandı.

Eylül ayında silahlı kişiler, Ahvaz şehrindeki askeri geçit töreni sırasında kalabalığın üzerine ateş açarak, çok sayıda kişinin ölmesine ve yaralanmasına neden olmuştu.

7 Haziran 2017 tarihindeyse IŞİD ülkede düzenlediği saldırıda en az 18 kişiyi öldürmüş 50 kişiyi de yaralamıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG