Erişilebilirlik

İran’da Ilımlıların Zaferi


İran’da Ilımlıların Zaferi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:58 0:00

İran’daki meclis ülkedeki seçimleri siyasi dengeleri değiştirdi. Ilımlılar ülkenin en yetkili ismi olan Dini lideri seçen Uzmanlar Meclisi’nde çoğunluğu elde etti.

Reform yanlısı kanadın önde gelen isimleri Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani diğer 50 ılımlı adayla birlikte 88 üyesi bulunan Uzmanlar Meclisi’ne girmeyi başardı.

İçişleri Bakanlığı’na göre ılımlılar Uzmanlar Meclisi’nde sandalyelerin yüzde 59’unu aldı.

Bu, reform yanlısı ılımlılar için tarihi bir başarı anlamına geliyor. Bununla birlikte aralarında Ayetullah Ahmed Cannati’nin de bulunduğu bazı aşırı muhafazakarlar da Uzmanlar Meclisi’ne yeniden girmeyi başardı. Cannati, demokratik reformların karşısında duran en etkili isimlerden biri olarak biliniyor.

En büyük sürpriz ise Ayetullah Muhammed Yezidi’nin de aralarında bulunduğu bazı etkili sertlik yanlılarının seçilememesi oldu.

Sertlik yanlılarının lideri olarak bilinen ve eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın da akıl hocası olarak nitelenen Muhammed Yezidi Uzmanlar Meclisi Başkanı olarak görev yapıyordu.

Ilımlılar daha önce Uzmanlar Meclisi’nde 20 sandalyeye sahipti.

Uzmanlar Meclisi, Dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in yerine geçecek ismi belirleyecek kurum olarak biliniyor. Uzmanlar Meclisi, Dini Lider’i görevden alma yetkisine sahip. Ancak bu yetki, bugüne kadar hiç kullanılmadı. Uzmanlar Meclisi üyeleri, her 8 yılda bir seçiliyor.

Cuma günü hem Meclis hem de Uzmanlar Meclisi için yapılan seçimler İran’la Batılı ülkeler arasında varılan nükleer anlaşmanın ardından yapılan ilk seçimler olma özelliğini taşıyor.

290 sandalyeli mecliste, tarafların hiçbiri çoğunluğu sağlayamadı. Muhafazakarlar ile sertlik yanlıları birlikte çoğunluğu sağlasa da reformcular son on yılda en büyük başarılarını elde etmiş durumda.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG