Erişilebilirlik

İran,Türkiye'den Yardım İstedi


Afrika gezisini uzatan Hillary Clinton 11 Ağustos'ta Türkiye'yi ziyaret edecek
Suriye ordusuyla direnişçiler arasındaki çatışmalar Halep’te devam ederken İran, kaçırılan 48 İranlının bırakılmasında yardımcı olması için Türkiye ve Katar’a başvurdu.

İran, Cumartesi günü Şam’da kaçırılan İranlıların sadece kutsal dini yerleri ziyaret eden hacılar olduğunu savunuyor. Ancak el-Arabiye televizyonu Suriyeli isyancıların İranlıları Devrim Muhafız Ordusu üyeleri olarak tanımladıklarını bildirdi.

İran Şam hükümetini, Türkiye ve Katar isyancıları destekliyor.

Bu arada halen Afrika’da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un Cumartesi günü Türkiye’yi ziyaret edeceği açıklandı.

Bakanlık sözcüsü Victoria Nuland, Clinton’un İstanbul’da Türk yetkililerle Suriye konusunu ele alacağını söyledi.

Öteyandan Suriye ordusu Pazar günü de Halep’te isyancı mevzilerine top ve helikopterlerle saldırdı.

Merkezi İngiltere’de bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlem örgütü Pazar günü
ülke çapında çıkan çatışmalarda 25'i sivil 40'ı aşkın kişinin öldüğünü bildirdi. Örgüt bir gün önce de 24 kişinin öldürüldüğünü önesürmüştü.

Buarada Rusya, Birleşmiş Milletler ’in Suriye’ye karşı bir karar alması konusunda muhalefetini sürdürüyor. Moskova, Suudi Arabistan tarafından hazırlanan ve BM Genel Kurulu’nda büyük oy çoğunluğuyla kabul edilen karar taslağını desteklemedi. Rusya ve Çin, BM Güvenlik Kurulu’nun Suriye konusunda hazırladığı karar tasarısını şimdiye kadar üç kez veto etti. Ancak BM Genel Kurulu kararları bağlayıcı olmadığından veto edilemiyor.


Suriyeli isyancıların rehin tuttuğu 48 İranlı

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG