Erişilebilirlik

İran: Suudi Uçakları Elçiliğimizi Bombaladı


Tahran Hükümeti, Suudi Arabistan’ın Yemen’deki hava saldırılarının başkent Sana’daki İran Büyükelçiliğini kasıtlı olarak vurduğunu iddia etti. Suudi Arabistan’la İran arasındaki diplomatik krizi daha da tırmandıran bu gelişme öncesinde İran, Suudi mallarının ithalatını yasaklamıştı

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabir Ensari, Sana’daki hava saldırılarını, diplomatik temsilciliklerin korunmasını öngören uluslararası sözleşmelerin ihlali olarak niteledi.

Devlet televizyonuna konuşan Ensari, binada oluşacak hasar ve personelin yaralanmasından Suudi Arabistan'ın sorumlu olacağını söyledi. Açıklamada, saldırıda elçiliğin aldığı hasar ya da yaralı olup olmadığıyla ilgili bilgi verilmedi.

Suudi Arabistan, Yemen’de faaliyet gösteren İran destekli Şii Husilere yönelik hava saldırıları düzenliyor. Riyad'dan Tahran’ın saldırı iddialarına henüz yanıt gelmedi.

İran ile Suudi Arabistan arasındaki gerginliği tırmandıran bir diğer adım yine Perşembe günü geldi. Tahran yönetimi, Suudi Arabistan’ın ürettiği ürünlerin İran’a ithalatının yasaklandığını ilan etti. Öte yandan İranlıların Mekke’deki kutsal topraklara seyahat etmeleri de yasaklandı.

İki ülke arasındaki ilişkiler, Suudi Arabistan’ın Şii din adamı el-Nimr’i idam etmesi sonrasında gerilmiş, Tahran’daki Suudi Büyükelçiliği’nde şiddet içeren protestolar sonrası diplomatik bağlar koparılmıştı.

Olayların ardından birçok Sünni Arap ülkesi Tahran yönetimiyle diplomatik bağlarını kesmiş, bazı ülkelerse İran’la diplomatik ilişkilerinin derecesini düşürme kararı almıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG