Erişilebilirlik

İran Suudi Arabistan'a Karşı Türkiye'de Destek Aradı


İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, sürpriz Ankara ziyaretinde Suudi Arabistan liderliğindeki Sünni bloğa karşı nabız yokladı.

Konuk Bakan Zarif, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile biraraya geldi.

Zarif'in ziyaretinin, Suudi Arabistan liderliğinde 8 ülkenin Katar ile diplomatik ilişkilerini kesmesinin ardından gelmesi dikkat çekti.

Zarif, "Bölgede endişe verici gelişmeler yaşanıyor. Bu olaylarla ilgili Türkiye ile yakın görüş alışverişinde bulunmamıza ihtiyaç var" dedi.

Ortadoğu’daki mevcut gidişatın kaygı verici olduğunu söyleyen Zarif, Türk ve İran makamları arasında bu sorunlarla ilgili yakın bir diyalog kurulması gerektiğini dile getirdi.

Çavuşoğlu ile Zarif'in görüşmesine ilişkin Türk Dışişleri kaynaklarınca sınırlı bilgi aktarıldı. Bu bilgilere göre, görüşmede, Türkiye ile İran’ın Katar sorunu başta olmak üzere bölgedeki gelişmelerle ilgili yakın diyalog kurulması kararlaştırıldı.

Görüşmelerde ayrıca 12-13 Haziran’da Suriye'deki ateşkes süreci için yapılacak olan Astana Zirvesi de gündeme geldi.

Astana’daki görüşmelerde; Rusya, Türkiye ve İran, Suriye’de ateşkesin sağlanması için garantör ülke konumunda. Görüşmelerde Şam Hükümeti temsilcilerinin yanı sıra ABD ve BM’nin de gözlemci olarak yer alması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG