Erişilebilirlik

İsrail Suriye'de İran Füzelerini Vurdu


Pazar sabaha karşı Şam yakınlarında düzenlenen İsrail hava saldırısı
Orta Doğu’daki istihbarat yetkilileri İsrail savaş uçaklarının Pazar günü Şam dışındaki askeri hedefleri bombaladığını, Lübnan’daki Hizbullah grubuna gönderilmek üzere hazır bekleyen İran yapısı füzelerin vurulduğunu bildiriyor.

Adları açıklanmayan istihbarat kaynakları İsrail’in Cuma günkü saldırıda olduğu gibi İran’dan gönderilen ve Şam hava alanındaki bir depoda bulunan Fatah-110 güdümlü füzelerini hedef aldığını açıkladı. Füzelerin Hizbullah tarafından İsrail’e karşı kullanılacağı sanılıyor.
Suriye hükümeti hava saldırısını kınadı, İsrail füzelerinin Şam’ın hemen kuzeyindeki bir askeri araştırma tesisini vurduğunu bildirdi.
Suriye devlet televizyonu, İsrail’in saldırıyı Esad hükümetinin “teröristler” olarak adlandırdığı isyancıların moralini yükseltmek için düzenlediğini önesürdü.

Suriye Dışişleri Bakanlığı tarafından BM Güvenlik Konseyine gönderilen bir mektupta İsrail saldırısında bazı sivillerin öldüğü ve yaralandığı, çevrede büyük hasar yarattığı belirtildi.

Hava saldırısını İran da kınadı ve bölge ülkelerini bu tür saldırılara birlikte karşı çıkmaya çağırdı.

İsrail saldırıdan sonra kuzey sınırına Demir Kubbe adlı füze savunma sisteminden iki batarya sevketti.
Bu, İsrail’in bu yıl Suriye içinde düzenlediği üçüncü hava saldırısı oluyor.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’la ittifak halinde olan Hizbullah örgütü, Suriye üzerinden İran silahları alıyor. Örgüt 2006 yılında İsrail’e karşı giriştiği savaşta özellikle İsrail topraklarına düzenlediği füze saldırılarıyla dikkatleri çekmişti.

İsrail Ocak ayında da Suriye’de, Hizbullah’a gittiği bildirilen ve silah taşıyan bir konvoyu hava saldırısında vurmuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG