Erişilebilirlik

İran Sınırına Duvar Örülebilir mi?


İran Sınırına Duvar Örülebilir mi?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:19 0:00

PKK ve IŞİD’in sınır hattından Türkiye’ye sızmasını önlemek ve Türkiye’deki terör faaliyetlerinin önüne geçmek için Türkiye-Suriye sınırına örülen duvarın Türkiye-İran sınırına da örüleceği ileri sürüldü.

İran’ın Türkiye sınırında olan bazı bölgelerinde PKK kamplarının bulunması ve bu kamplardan Türkiye’ye “teröristlerin girmesinin önlenmesi” amacıyla sınır hattına duvar örülmesi gündeme geldi.

Peki Türkiye-İran sınırına Suriye sınırında olduğu gibi duvar örülmesi mümkün mü?

Emekli Kurmay Albay ve Esenyurt Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğr. Üyesi Yrd. Doç Dr. Savaş Biçer, Amerika’nın Sesi’ne bu konuda değerlendirmelerde bulundu.

İran sınırında da Irak sınırında da sınır hattı çizilirken tepelerin zirve noktalarından, su bölümü çizgilerinden geçirilerek yapılmış olduğunu belirten Yrd. Doç Dr. Savaş Biçer, kayalık alanlarda, hudut taşları ile belirlenmiş olan sınırın çok büyük bir bölümünde, dik ve sarp bölgeler olması sebebiyle, bir hudut taşından diğerini görme imkanı bile bulunmadığını kaydetti.

Biçer, özellikle İran, Irak, Suriye üçlü sınırının olduğu ve hemen güneyinde de Kandil Dağı’nın bulunduğu bölgede sınırın çok sarp olduğunu ve teröristlerin çok yoğun olarak bu alanları kullandıklarını kaydetti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin söz konusu sınır hattına duvar örülmesi konusunda bir başvurusunun, talebinin olduğunu düşünmediğini ifade eden Esenyurt Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğr. Üyesi Yrd. Doç Dr. Savaş Biçer, siyasi iradenin tamamen bir tedbir olarak mahalli idarelerle, yerel yönetimlerle veya bölge valilikleri ile görüşerek almayı düşündüğü bir tedbir olduğunu dile getirdi.

Bölgede en fazla terörist geçişinin olduğu ve takiplerinin de çok zor olduğu bölgenin Tendürek Dağı bölgesi olduğunu söyleyen Yrd.D oç Dr. Savaş Biçer, özellikle Somkaya Köyü bölgesinde Malazgirt-Doğubayazıt yoluyla sınır hattının çok yakın olduğunu, İran sınırı içerisinde de PKK'nın kullandığı ve sözü edilen kamplardan bir bölümünün bulunduğunu kaydetti.

Biçer, siyasi iradenin özellikle Iğdır bölgesi, Doğubayazıt bölgesi ve Tendürek Dağı’na kadar olan bölgede, 70 km civarında olduğu bildirilen bölgede duvar örme faaliyetinin, arazinin de el vermesi nedeniyle mümkün olduğunu ifade etti.

Sınır güvenliğinin, alternatif olarak sınırın fiziki güvenliğinin dışında, terörle mücadelenin ana hususları üzerinde çalışılmak suretiyle engellenebileceğine vurgu yapan Yrd. Doç Dr. Savaş Biçer, ekledi:

“Teröristlerin geçip de içeride eylem yapabileceği ortamı ortadan kaldırırsanız veya teröristlerin geçiş yaptıkları bölge ile o bölgenin ait olduğu ülke ile siz gerekli anlaşmaları yaparsanız, teröristlerin o bölgeyi kullanıp sınırdan geçmesini zaten önlemiş olursunuz.”

Teröristlerin geçiş yaptıkları yerlerin sayılı ve sınırlı olduğunu belirten Esenyurt Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğr. Üyesi Yrd. Doç Dr. Savaş Biçer, “Duvarı ve dikenli telleri 7 gün, 24 saat esasına göre koruyabilecekseniz, o bölgeye de hemen bir müdahale etme imkanınız varsa, fiziki tedbirler de yeterli ve güvenlidir” dedi.

XS
SM
MD
LG