Erişilebilirlik

İran Petrol Üretimini Arttırıyor


Nükleer anlaşmaya varılması ve Batı’nın yaptırımları kaldırmasının ardından İran petrol üretimini arttırma politikasını uygulamaya koydu. Tahran, günlük petrol üretimini yüzde 20 arttırarak, ilave 500 bin varil daha piyasaya sürecek.

İran Petrol Bakanı Yardımcısı Ruknettin Cevadi, İran’ın şu anki üretiminin günlük 2 milyon 800 bin varil olduğunu, bunun 2 milyon 300 bin varile çıkarılacağını açıkladı.

Petrol fiyatları, piyasaların İran’dan gelecek ilave petrol arzına hazırlanmasıyla hafta başında 2003 yılından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Aynı zamanda Ulusal İran Petrol Şirketi’nin başı olan Cevadi, varil fiyatının 28 doların altına düşmesine rağmen arzı arttırmak zorunda olduklarını söyledi. Cevadi, “Petrol üretimini arttırmazsak komşu ülkeler gelecek 6-12 ay arasında arttırıma gidebilir ve bu İran’ın pazar payını düşürebilir,” dedi.

İran’ın açıklamasına ilk yorum Birleşik Arap Emirlikleri’nden geldi. Enerji Bakanı Suhai Al Mazrouei, Abu Dabi'de yaptığı açıklamada, zaten krizde olan petrol piyasasıyla ilgili olarak "İran'ın bunu yapmaya hakkı var mı? Evet, elbette. Peki bu, duruma yardımcı olacak mı? Hayır," dedi.

Hafta başında Brent ham petrolünün varili 29.50 dolardan işlem gördü.

XS
SM
MD
LG