Erişilebilirlik

İran Nükleer Tesislerini ‘Güvence Altına’ Alıyor


İran’da Anayasa Koruma Konseyi askeri tesis ve bilim insanlarına erişimi yasaklayan yasa tasarını onayladı. Yeni yasa, hükümetin İran’ın nükleer araştırma haklarını güvence altına almasını da öngörüyor.

Fars haber ajansına konuşan Konsey Sözcüsü Nejatullah Ebrahimian, yasanın oy çoğunluğuyla kabul edildiğini ve Konsey’in yasayı hem şeriata hem de İran anayasasına uygun bulduğunu söyledi.

Anayasa Koruma Konseyi’nin onayı yasa yürürlüğe sokmak için yeterli.

Yeni yasa, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’nın koşulları çerçevesinde Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi denetçilerine, İran’ın nükleer tesislerini düzenli olarak ziyaret etme izni veriyor.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney dün gece yaptığı bir konuşmada, ülkesinin nükleer programının uzun süreli olarak kısıtlanmasını kabul etmeyeceğini söyledi.

İran ve P5+1 ülkeleri halen Tahran’ın nükleer programı üzerindeki müzakereleri sürdürüyor. Taraflar, nükleer programın 10 yıl süreyle kısıtlanması, bunun karşılığında da uygulanan yaptırımların hafifletilmesi formülü üzerinde duruyor.

Kapsamlı ve nihai anlaşma için taraflar kendilerine 30 Haziran’a kadar süre tanımışlardı.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, dünkü konuşmasında, 10 veya 12 yıl sürecek kısıtlamaları kabul etmeyeceklerini söyledi. Hamaney, uluslararası denetçilere de askeri tesislere giriş izni vermeyeceklerini kaydetti.

Bununla birlikte Hamaney, ülkesine uygulanan yaptırımların anlaşma imzalanır, imzalanmaz kaldırılmasını istedi.

Batılı ülkeler İran’ın uzun yıllar boyunca nükleer silah geliştirme çabasında olduğunu öne sürerken, İran bu iddiaları yalanlıyor ve programının sivil amaçlı olduğunu söylüyor.

Bu arada Associated Press haber ajansı, P5+1 ülkelerinin, nükleer faaliyetlerini kısıtlaması karşılığında İran’a son teknoloji ürünü reaktörler ve teçhizat verme teklifinde bulunmaya hazır

XS
SM
MD
LG