Erişilebilirlik

İran: "Nükleer Tesislerimize Siber Saldırılara Yanıt Vereceğiz"


Natanz tesisindeki yangının ardından yayımlanan fotoğraf

İran Sivil Savunma Örgütü’nden yapılan açıklamada, ülkenin nükleer tesislerini hedef alacak siber saldırılara karşılık verileceği belirtildi. Son olarak Natanz’taki tesiste çıkan yangının siber saldırı sonucu ortaya çıkan sorunlardan kaynaklanmış olabileceği ifade edildi.

Natanz’daki uranyum zenginleştirme tesisi Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu tarafından da denetlenen bir tesis.

Açıklamada yangının başlangıç nedeninin belirlendiği ancak güvenlik gerekçesiyle şu aşamada daha detaylı bilgi paylaşımı yapılmayacağı kaydedildi.

İsfahan eyaletindeki çöl alanında bulunan Natanz tesisindeki yangın Perşembe günü erken saatlerde çıkmıştı. Yangının ardından aslen çoğunluğu yer altında bulunan tesisin harap olmuş binalarından birinin görüntüsü paylaşılmıştı. Fotoğraf binada bir patlamanın da olmuş olabileceğinin işaretlerini taşıdığı şeklinde yorumlandı.

Sivil Savunma Örgütü Başkanı Gulamreza Celali devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “Siber saldırılara karşılık vermek ülkenin güvenliğinin bir parçasıdır. Eğer bir ülkenin bize karşı bir siber saldırıya karıştığı tespit edilirse buna karşılık vereceğiz” dedi.

Reuters Haber Ajansı’na konuşan ve ismini açıklamayan 3 İranlı yetkili de yangının siber bir saldırı kaynaklı olduğuna inandıklarını söyledi ancak detay ya da bir kanıt sunmadı.

Yetkililerden biri siber saldırının santrifüj montaj binasını hedef aldığını söyledi ve buradaki hassas uranyum zenginleştirme cihazlarını etkilediğini öne sürdü.

2010 yılında Stuxnet adlı bilgisayar virüsünün Natanz’daki bilgisayar sistemlerine saldırıda kullanıldığı tespit edilmişti. Söz konusu virüsün Amerika ve İsrail tarafından geliştirildiği öne sürülmüştü.

İranlı yetkililer son olayın arkasında da yine İsrail’in olmasından şüphelendiklerini dile getiriyorlar ancak henüz bu yönde bir kanıt ortaya koymadılar.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndan yapılan açıklamada da yangının olduğu alanda nükleer bir madde bulunmadığının bilindiği ifade edildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG