Erişilebilirlik

İran Nükleer Görüşmeler Öncesi İyimser


İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani

İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin dünyanın yorulduğunu, Tahran ve Batı arasında nükleer anlaşmazlığa çözüm bulunmasını istediğini açıklaması yeni tur görüşmeler için umut yarattı

Amerika ve Avrupa, Tahran ile Salı günü nükleer görüşmelerin yeni turu için Viyana’da masaya oturmaya hazırlanırken İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafların gelecek aya kadar bir anlaşma sağlayabileceklerini açıkladı.

Ruhani Pazartesi günü bir televizyon programında yaptığı konuşmada dünyanın yorulduğunu, Tahran ve Batı arasındaki nükleer anlaşmazlığa çözüm bulunmasını istediğini söyledi.


Eylül sonu Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda Batılı yetkililerle yapılan nükleer görüşmeleri "son derece yavaş" olarak yorumlayan İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin bu sözleri yeni tur müzakerelerin olumlu bir geçeceği umudu yarattı. Ruhani uzlaşma tarihi olan 24 Kasım’ın geçmesi halinde bile müzakere masasından kalkmayacağını bildirdi.

BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri İngiltere, Çin, Fransa, Rusya, ABD artı Almanya, İran’ın barışçı olduğunu iddia ettiği uranyum zenginleştirme programını sınırlama yolu arıyor. Özellikle Batılı ülkeler Tahran’ın uranyum zenginleştirme oranını arttırarak hızla nükleer silah geliştirme kapasitesine ulaşmasından kaygı duyuyor.

XS
SM
MD
LG