Erişilebilirlik

İran: Nükleer Anlaşmaya Yakınız


İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani

Üst düzey bir İranlı müzakereci, ülkesi ve dünya güçleri arasında İran’ın nükleer programına yönelik anlaşmanın uygulanması konusunda olumlu ilerlemeler kaydedildiğini bildirdi

Üst düzey bir İranlı müzakereci, ülkesi ve dünya güçleri arasında İran’ın nükleer programına yönelik anlaşmanın uygulanması konusunda olumlu ilerlemeler kaydedildiğini bildirdi.

Cenevre’de iki tarafın da uzmanlarının bir araya geldiği toplantı sonrası konuşan İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Abbas Arakçı, yaptığı açıklamada hala bazı sorunlar bulunduğunu söylemişti.

İran Devlet televizyonuna konuşan sözcü, gelecek hafta Avrupa Birliği Dış Siyaset Sorumlusu Catherine Ashton’ın Yardımcısı Helga Schmid’le yapılacak görüşmede söz konusu sorunların ele alınmasının beklendiğini söyledi.

İran, Kasım ayında imzaladığı altı ay süreli anlaşmada, yaptırımların hafifletilmesi karşılığında nükleer faaliyetlerini sınırlamayı kabul etmişti.

Taraflar, İran’ın nükleer silah üretmediğinden emin olarak, ülkeye yönelik tüm uluslararası yaptırımların kaldırılmasını öngören uzun vadeli bir anlaşmaya varmak istiyor.

İran, nükleer programının barışçıl amaçlı olduğu konusunda ısrar ediyor.
XS
SM
MD
LG