Erişilebilirlik

İran'la Görüşmelerden Anlaşma Çıkmadı


İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif, Cenevre'deki toplantıyı terk ederken
İran’la nükleer programı konusunda dünya güçlerinin Cenevre’de üç gündür yürüttüğü görüşmeler anlaşmaya varamadan sona erdi.

Ancak İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif, sonuçtan hayal kırıklığı duymadıklarını açıkladı. Zarif, gazetecilere yaptığı açıklamada görüşmelerin iyi geçtiğini ve devam etmesi için tüm taraflara kazanımlar sağladığını söyledi. İran Dışişleri Bakanı, görüşmelerin 20 Kasım’da devam etmesini umduğunu da sözlerine ekledi.

Avrupa Birliği dış politika yetkilisi Catherine Ashton, somut ilerlemeler olmakla birlikte taraflar arasında bazı görüş ayrılıklarının devam ettiğini açıkladı. Ashton, bu görüş ayrılıklarıyla ilgili ayrıntı vermedi.

İran’la Birleşmiş Milletler’in beş daimi üyesi ve Almanya arasındaki görüşmeler, Tahran hükümetinin uranyum zenginleştirme programını askıya almayı hedefliyor. Bu adımları atması karşılığında İran’a, BM yaptırımlarını hafifletme vaadi verildi.

Tarafların anlaşmaya ne kadar yakın olduğu açıklık kazanmadı. Ancak bir Batılı diplomat, Fransa’yı görüşmeleri kızıştırmakla suçladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, İran’ın mevcut konumunun kendilerini tatmin etmediğini ve “budalaca bir anlaşmanın parçası olmayacaklarını” söyledi.

Fabius, İran’dan Arak’taki plütonyum tesisinin faaliyetlerini askıya almasını istiyor.

Amerika ve müttefikleri Tahran hükümetini nükleer bomba imal etmeye çalışmakla suçluyor. Ancak İran nükleer programının tamamen sivil amaçlı olduğunda ısrar ediyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG