Erişilebilirlik

İran'la Görüşmeler Üçüncü Gününde


Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry görüşmeler üçüncü gününe girerken yaptığı açıklamada, İran’la görüşmelerde “bazı önemli boşlukların” hala kapanmadığını bildirdi.
İran’ın Birleşmiş Milletler’in daimi üyesi beş ülke ve Almanya’yla Cenevre’de yürüttüğü nükleer görüşmelerin ikinci gününde sonuç alınamadı.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry görüşmeler üçüncü gününe girerken yaptığı açıklamada, İran’la görüşmelerde “bazı önemli boşlukların” hala kapanmadığını bildirdi.

Gazetecilere açıklama yapan Kerry, tarafların bir uzlaşmaya varmak için yoğun çaba sürdürdüğünü kaydetti.

Cenevre’deki görüşmelere Amerika ve İran dışişleri bakanlarının yanı sıra kilit Avrupalı yetkililer katılıyor. Diplomatlar, görüşmede ilerleme sağlandığını belirtmekle birlikte yapılacak işler olduğunun altını çiziyor.

İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif bu akşama (Cumartesi) kadar bir ön anlaşmaya varabileceklerinin işaretini verdi.

Bugünkü görüşmelere Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov da katılacak. Çin ise dışişleri bakan yardımcısını gönderecek.

Öte yandan Başkan Barack Obama dün, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yu telefonla aradı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Obama’nın Netanyahu’yu son gelişmelerle ilgili bilgilendirdiği ve İran’ın nükleer silah sahibi olmasına izin vermeyeceği vaadinde bulundju.

Netanyahu dün sabah İsrail ziyaretinin tamamlamak üzere olan John Kerry’yle son bir görüşme yaptı. Netanyahu Kerry’yle görüşmesinden önce yaptığı açıklamada, İran’a “bir bedel ödemeden her şeyin verildiğini” söyledi, İran’ın uranyum zenginleştirme kapasitesini düşürmeyeceğini iddia etti.

Batılı ülkeler, İran’ın nükleer programının askeri, Tahran hükümetiyse sivil amaçlı olduğunu savunuyor.

Başkan Obama, İran’la varılacak anlaşmanın bu ülkeye nükleer programından dolayı uygulanan ekonomik yaptırımlarda “makul bir indirim” önereceğini, ama yaptırımların büyük ölçüde yürürlükte kalacağını söyledi.

İran’ın da ne ölçüde ödün vereceği büyük bir soru işareti. Dışişleri Bakanı Zarif, uranyum zenginleştirme programlarını tamamen askıya almaya niyetleri olmadığını, ama yavaşlatabileceklerini söylüyor.

İran ve P5+1 ülkeleri arasındaki görüşmeler, Hasan Ruhani’nin Ağustos ayında Cumhurbaşkanlığı’na gelmesinden bu yana ikinci kez düzenleniyor. Ülkesine yönelik ağır yaptırımları hafifletmeyi amaçlayan Ruhani, Batı’yla uzlaşma ve nükleer programda yumuşama sinyalleri vermişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG