Erişilebilirlik

İran'la BM Arasında Bir Aşama Tamamlandı


Uluslararası Atom Enerji Dairesi Başkanı Yukiya Amano

Tahran hükümeti, nükleer programıyla ilgili ayrıntılı bilgileri Birleşmiş Milletler Atom Enerji Dairesi’ne teslim etti. Bu İran’la yapılan nükleer anlaşma çerçevesinde, bu ülkeye uygulanan ekonomik yaptırımların hafifletilmesi karşılığında istenen en önemli önkoşullardan biriydi ve Batılı ülkeler Tahran’dan nükleer programının askeri amaçlı olmadığını kanıtlamasını istiyordu.

Atom Enerji Dairesi tarafından yapılan açıklamada, İran’ın nükleer programıyla ilgili yazılı belgeleri teslim ederek kendisinden beklenen bu önkoşulu zamanında yerine getirdiğini bildirdi.

14 Temmuz’da varılan nükleer anlaşma, İran’ın nükleer programında kısıtlamalar öngörüyor, ancak bu kısıtlamalar yalnıza programın askeri boyutlarına yönelik. Bir diğer unsur da Tahran hükümetinin Uluslararası Atom Enerji Dairesi denetçileriyle işbirliği yapması.

İran geçmişte nükleer programının silah yapımı amacıyla kullanıldığı yönündeki suçlamaların, Amerika, İsrail ya da diğer düşmanlarının yanlış istihbaratından kaynaklandığını savunuyordu.

Ancak Atom Enerji Dairesi ve İran incelemeyi Aralık ayına kadar tamamlama konusunda anlaştı. Daire bundan sonra suçlamalarla ilgili nihai raporunu sunacak. Bugünse (Cumartesi) gerekli belgeleri ve kendi savunmasını sunmak için İran’a verilen son gündü.

Batılı diplomatlar, nükleer programının sivil amaçlı olduğu yönündeki İran’ın iddialarının fazla değişmesini beklemiyor. Bununla birlikte kendi kanıtlarının aksini söylediğini savunuyorlar.

Varılan yol haritası uyarınca Atom Enerji Dairesi, yılsonunda nihai raporunu hazırlamadan önce İran’dan 15 Ekim’e kadar yeni ayrıntılar sunması talebinde bulunabilir.

Anlaşma uyarınca İran’a ekonomik yaptırımların tamamen kaldırılmasıysa, ancak bu ülke nükleer programında küçülmeye gittiğinde gerçekleşecek. Bu süre boyunca yaptırımlar aşamalı olarak hafifletilecek.

XS
SM
MD
LG