Erişilebilirlik

İran Kuvvetleri Suriye'de


İran Devrim Muhafızları Komutanı General Muhammed Ali Caferi
İran , Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı danışmanların Suriye’de sivil destek verdiğini ancak en yakın müttefiki yabancı kuvvetlerin saldırısına uğrarsa Tahran’ın askeri eyleme geçeceğini açıkladı.

Açıklama İran Devrim Muhafızları komutanı Muhammed Ali Caferi tarafından yapıldı. İran ilk kez Suriye’deki askeri varlığını resmen kabul ediyor.
General Caferi seçkin Kudüs birimi üyelerinin Suriye’de danışmanlık görevi yaptığını söyledi ancak sayılarını açıklamadı.
Caferi İsrail’in İran’a saldırması halinde misilleme olarak bölgedeki Amerikan üslerini vuracaklarını ve Hürmüz Boğazından yapılan ticaretin kesintiye uğrayacağını da söyledi.

Öteyandan Pazar günü Suriye ordusu Şam, Halep, Daraa, Hama, Humus ve Deir Ezzor’da isyancılanın elindeki bölgelerini karadan ve havadan bombalamaya devam etti.
Merkezi İngiltere’deki Suriye İnsan Hakları Gözlem örgütü en az 20 kişinin öldüğünü önesürdü.

Bu arada Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği’nin Suriye temsilcisi Lakhdar Brahimi, dört günlyük ziyaretini tamamlayarak Şam’dan ayrıldı. Brahimi Şam’da Devlet Başkanı Beşar Esad’la görüştü.
Brahimi görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada çatışmaları sona erdirmek için çaba göstereceklerini, krizin tüm bölge ve dünyaya büyük tehdit oluşturduğunu belirtti.

Suriye İslamcı teröristlere karşı mücadele verdiğini iddia ediyor. Suriye devlet medyasına göre, Esad Brahimi’ye, krizin ancak diğer devletler teröristlere mali destek ve eğitim sağlamaya son verirse biteceğini söyledi.
XS
SM
MD
LG