Erişilebilirlik

İran Körfez'deki Tüm Amerikan Gemilerini Takip Ediyor


İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Hüseyin Hanzadi yaptığı açıklamada, körfez bölgesindeki tüm Amerikan gemilerini günlük olarak takip ettiklerini ve hareketlerini arşivlediklerini söyledi.

Hanzadi yaptığı açıklamada “Tüm düşman gemilerini özellikle de Amerikan gemilerini bölgeye girdikleri andan itibaren adım adım takip ediyoruz” dedi ve tüm gemilerin hareketlerinin de insansız hava araçları tarafından fotoğraflandığını söyledi.

“Koalisyon güçlerine ve Amerika’ya ait gemilerin günlük hareketlerinin an be an görüntülerini alıyor ve arşivliyoruz” diye konuşan Hanzadi, İran’ın müttefik ülkelerle birlikte 2020 yılının Mart ayında bölgede bir ortak askeri deniz tatbikatı düzenleyeceğini de söyledi. Ancak tatbikata hangi ülkelerin katılacağını belirtmedi.

Körfez bölgesinde önce Amerika’yla gerilimin arttığı bir dönemde İran geçen hafta bir İngiliz petrol tankerini alıkoymuştu. Benzer şekilde İngiltere de Temmuz ayının başlarında yaptırım kararlarına rağmen Suriye’ye petrol sevkiyatı yaptığı gerekçesiyle bir İran tankerine el koymuştu.

İngiltere İran’ı uyardı ve tankerlere koruma sağlamak amacıyla bölgeye daha fazla askeri gemi göndermeyi düşündüğünü kaydetti.

XS
SM
MD
LG