Erişilebilirlik

'İran Konusunda Diplomasi ve Yaptırım Seçeneği Birlikte Ele Alınmalı'


'İran Konusunda Diplomasi ve Yaptırım Seçeneği Birlikte Ele Alınmalı'

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Crowley, Türkiye'nin İran konusundaki yaklaşımına saygı duyduklarını söyledi ancak İran'ı uyardı

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü P.J. Crowley, basın toplantısında, bir soru üzerine, Türkiye’nin İran konusundaki yaklaşımına saygı duyduklarını ve Türkiye’nin İran konusundaki sürece dahil olduğunu söyledi. Ancak Crowley, İran’ın uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde bunun sonuçları olacağını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Crowley, “Türkiye’nin İran konusunda yapabilecekleri hakkındaki kararı Türkiye’ye bırakıyoruz,” dedi. Sözcü, dünkü basın brifinginde, Türkiye’yle Amerika’nın birbirlerini iyi anladığına inandıklarını söyledi ve şöyle konuştu: “İran’da olan herşey sınır komşusu olduğu için Türkiye’yi de etkileyecektir. Bu yüzden Türkiye’nin düşüncelerine saygı duyuyoruz.”

P.J. Crowley
P.J. Crowley

Sözcü Crowley, İran’ın komşusu olarak Türkiye’nin bu süreçte önemli rol üstlendiğini ve Amerika’yla Türkiye’nin bu noktada ortak bir hedefi olduğunu belirtti. Sözcü bu hedefi açıklarken “Kimse İran’ı Ortadoğu’da nükleer silah sahibi olmuş bir ülke olarak görmek istemiyor. Türkiye’nin de Amerika’nın da uluslararası topluluğun da bakışı bu yönde” dedi.

Diplomasi ya da baskıyla İran’ı nükleer emellerinden vazgeçirme konusunda Amerika’nın tutumunun açık olduğunu vurgulayan Crowley, “Biz bunları “biri ya da diğeri” gibi iki seçenek olarak görmüyoruz. Her ikisinin de ayrı ayrı zorlayıcı etkisi olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Dışişleri Sözcüsü şöyle devam etti: “Türkiye, İran’la diyalog yolunu zorlamaya ve İran’ı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na karşı yükümlülüklerine uymaya ikna etmeye çalışacağını belirtti. Biz de Türkiye’ye de danıştığımızı ve BM ile birlikte, İran’a, yükümlülüklerini yerine getirmediği takdirde ya da Eylül ayında kendisine yapılan öneriye mantıklı bir yanıt vermediği takdirde bunun sonuçları olacağını gösterecek bir yaptırım kararı üzerinde çalıştığımızı ifade ettik.

"Yaptırımlar konusunda Türkiye'yle görüş birliği içinde değil misiniz" sorusu üzerine Sözcü, "Türkiye bir yaptırım kararı tasarısı üzerinde çalışıldığını biliyor. Türkiye de bu sürecin bir parçası ve Türkiye de bu konuda oy kullanacak. Türkiye bu sorunu diplomasiyle çözmenin bir yolu varsa bunu kullanmaya devam etmek istediğini de söylüyor. Ama sonuçta asıl önemli olan, sadece İran’ın ne yaptığı değil uluslararası güvenilirliğin korunması çünkü bu hepimiz için son derece önemli” dedi.

XS
SM
MD
LG