Erişilebilirlik

İran: 'Kanada Hükümeti Siyonistler'in Nüfuzu Altında'


İran kendisiyle diplomatik ilişkileri askıya alan Kanada hükümetinin “Siyonist rejimin etkisi altında olduğunu” iddia etti.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mehmanperest, Kanada hükümetini “aşırı görüşlü” olmakla suçladı ve “uygun yanıtın” verileceğini açıkladı.

Ottowa hükümeti Cuma günü Tahran’daki büyükelçiliğini kapattığını ve Kanada'da bulunan tüm İranlı diplomatları da sınır dışı edeceğini duyurmuştu. Kanada Dışişleri Bakanı John Baird, “Tahran hükümetini günümüz dünyasında küresel barış ve güvenliğe en ciddi tehdit” olarak gördüklerini açıkladı.

Baird açıklamasına gerekçe olarak İran’ın nükleer programını, Şam hükümetine yaptığı askeri yardımı ve İsrail’e karşı düşmanlığını gösterdi. Kanadalı bakan ayrıca İran’ın teröre devlet destekçiliği yaptığını söyledi, “İran terör örgütlerine yataklık ediyor ve mali destek veriyor. Kanada hükümeti Terör Mağdurlarına Adalet adlı yasa uyarınca bugün resmen İran’ı teröre devlet desteği veren ülkeler listesine almaya karar verdi,” diye konuştu.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Kanada’nın kararını kutladı, Ottowa hükümetinin aldığı cesur kararın tüm dünyaya güçlü bir mesaj ilettiğini söyledi.

Amerika Dışişleri bakanlığı da Kanada’nın kaygılarını paylaştığını açıkladı. Sözcü Amerika’nın tüm ülkelerden İran’ı dışlamasını istediğini söyledi.

Kanada’nın kararını açıklayan Dışişleri Bakanı John Baird, geçen yıl Kasım ayında İranlı göstericilerin Tahran’daki İngiltere büyükelçiliğine girdiğini hatırlatarak, kendi diplomatlarının güvenliğinden kaygı duyduğunu da bildirdi.

Kanadalı yetkililer, diplomatların Tahran’ı terk ettiğini belirtti.
XS
SM
MD
LG