Erişilebilirlik

İran'ın Düşürdüğü Yolcu Uçağının Kara Kutu İncelemesi Başladı


İran’da yanlışlıkla vurularak düşürülen Ukrayna Hava Yolları’na ait yolcu uçağının kara kutuları Fransa’daki soruşturma bürosu tarafından incelenmeye başlandı.

8 Ocak tarihinde İran’ın başkenti Tahran’da Ukrayna Uluslararası Havayolları’na ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı, İran ordusunun Irak’taki Amerikan üslerine düzenlediği füze saldırısı sonucunca vurulmuştu. Kazada uçakta bulunan 176 kişi hayatını kaybetmişti.

Paris’teki BEA Soruşturma Bürosu Sözcüsü, yaptığı açıklamada, İranlı temsilcilerin de yetkililerle biraraya gelerek konuya ilişkin bir görüşme yaptıklarını açıkladı.

Sözcü, ilk olarak pilotların konuşmalarını içeren kara kutunun inceleneceğini söyledi. Daha sonra da uçağın teknik verilerini saklayan kara kutusu incelenecek. İnceleme ve çözümleme çalışmalarının Perşembe gününe kadar sürmesi bekleniyor.

Yapılacak çalışma ayrıca Kanadalı, Amerikalı, İsveçli ve İngiliz kaza kırım ekipleri tarafıından da gözlemlenecek. Gözlem ekibinde Boeing şirketi ve uçağın motorlarını üreten Safran firmasından da temsilciler bulunacak.

İran ilk günlerde uçağın kara kutularını Fransa’ya göndermeyi reddetmiş, ancak Haziran ayında bu kararından geri adım atmıştı.

Kazada hayatını kaybedenler arasında çok sayıda Kanada vatandaşı bulunuyordu.

İran Sivil Havacılık Kurumu tarafından açıklanan ilk raporda radar sisteminin hatalı yönlendirmesi sonucu füzenin uçağa isabet ettiği ifade edilmişti.

XS
SM
MD
LG