Erişilebilirlik

Nükleer Görüşmelerde İran'dan Karşı Öneri


AB dış politika yetkilisi Catherine Ashton ve İranlı baş görüşmeci Said Celili toplantı masasına giderken
Kazakistan’da başlayan nükleer görüşmelerde Amerika’nın bazı güvenceler karşılığı yaptırımları hafifletme önerisinden sonra İran da bir karşı öneri sunacağını açıkladı.

Kazakistan’ın başkenti Almaty’de düzenlenen görüşmelerde Amerika Tahran’a uranyum zenginleştirme programını durdurursa bazı yaptırımları hafifletmeyi önereceği bildirmişti.

Almaty’de İranlı nükleer yetkililer ve P5+1 adı verilen-Amerika, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere ve Almanya’dan oluşan- grupla yapacağı görüşmelerde önemli bir ilerleme sağlanması beklenmiyor.

Diplomatik çevrelere göre alınacak en iyi sonuç, İran’ın gruptan ortak bir öneri alması ve gerginliği azaltacak pratik adımların ele alınacağı yeni görüşmeleri kabul etmesi olacak.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Washington’un Almaty’deki görüşmelere bir anlaşma sağlamak için “iyi niyet” ve “karşılıklı saygı” esasına dayalı olarak gideceğini ancak İran’ın nükleer silaha sahip olmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

Uluslararası Atom Enerji Dairesi, geçen hafta İran’ın ana uranyum zenginleştirme tesislerine gelişmiş santrifüjler taktığını açıkladı.

BM’e bağlı daire tarafından yayınlanan raporda, Tahran’ın güneyindeki Natanz tesisine IR-2m santrifüjlerinden yerleştirildiği bildirildi. Tesise yüz yeni santrifüj takıldığı sanılıyor.Yeni santrifüjlerin uranyum zenginleştirme sürecini kısaltabileceği, böylece İran’ın nükleer silah için gerekli düzeyde uranyuma sahip olmasını çabuklaştırabileceği bildiriliyor.

İran ise Batı’nın kaygılarının aksine nükleer programının hala sivil amaçlı olduğunda ısrarlı.

İran'la Nükleer Görüşmeler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00
XS
SM
MD
LG