Erişilebilirlik

İran İHA’sıyla ABD Savaş Uçağı Arasında Tehlikeli Yakınlaşma


İran’a ait silahsız bir insansız hava aracının, İran Körfezi’ndeki gemiye iniş yapan ABD donanmasına ait bir savaş uçağına 30 metre yaklaştığı açıklandı.

Haber ajansı Reuters’ın Amerikalı bir yetkiliye dayandırdığı habere göre, İran insansız hava aracı, uzak durması yönündeki mesajlara rağmen, ‘güvensiz ve profesyonel olmayan irtifa değişiklikleri’ yaptı. Yetkili, olay sırasında savaş uçağının Nimitz uçak gemisine iniş için beklemede olduğunu kaydetti.

ABD’yle İran arasında daha önce de benzer olaylar yaşanmıştı. Amerikalı yetkili sadece 2017’de ABD ve İran deniz güçleri arasında 13 defa ‘güvensiz ve profesyonel olmayan’ türden temas yaşandığını belirtti. Ancak ilk defa bir İran insansız hava aracı, Körfez’de bir Amerikan savaş uçağına bu kadar tehlikeli biçimde yaklaştı.

İran’la varılan nükleer anlaşma sonrası ABD yaptırımların bir bölümünü kaldırmıştı. Ancak Tahran’ın balistik füze programı ve Suriye’yle Irak’taki çatışmalara taraf olması, iki ülke ilişkilerinde hala gerilim yaratıyor.

Trump yönetimi ise İran’a karşı daha sert bir tutum içinde. Tahran’ın nükleer anlaşmanın ruhuna uymadığını savunan yeni yönetim, anlaşmayı güçlendirmenin yollarını arıyor.

ABD’nin bölgede birçok askeri üssü mevcut. İran Körfezi’nin karşı kıyısındaki Katar ve Kuveyt üsleri dışında, ABD 5. Filosu da Bahreyn yakınlarında demirli.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG