Erişilebilirlik

İran Yeni BM Büyükelçisi Atamayacak


İran Birleşmiş Milletler daimi temsilciliğine atadığı diplomata Amerika’nın vize vermeyi reddetmesinin ardından yeni bir diplomat atamayacağını bildirdi

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan bir üst düzey yetkili, mevcut büyükelçi Hamit Ebu Talebi’nin yerine yeni birinin atanmayacağını, büyükelçilerine vize verilmemesi konusunu BM’de hukuki yolla çözme arayışına gireceklerini bildirdi.

Ebu Talebi’nin 1979 yılında Tahran’daki Amerikan büyükelçilik binasını işgal olayına karıştığını iddia eden Washington, kendisinin New York’taki BM Genel Merkezi’nde görev yapmasına karşı çıkıyor. Amerikalı yetkililer Ebu Talebi’nin, Tahran’daki ABD büyükelçiliğini 444 gün boyunca işgal edip içerideki 52 personeli rehin alan öğrenci grubunun bir üyesi olduğundan emin.

Ebu Talebi ise o dönem büyükelçilik olayına karışan İmam’ın İzindeki Müslüman Öğrenciler grubundaki rolünün yalnızca çevirmenlikle ve müzakerelere katılmakla sınırlı kaldığını iddia ediyor.

Hamit Ebu Talebi geçmişte büyükelçi olarak Belçika, Avrupa Birliği, İtalya ve Avustralya’da görev yaptı.
Hamit Ebu Talebi
Hamit Ebu Talebi
Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney de Ebu Talebi’ye vize verilmeyeceğini Washington’un Tahran’a ilettiğini bildirdi.

1979’daki rehine krizi iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tamamen kesilmesiyle sonuçlanmıştı. Olaya karışan çok sayıda kişi de bugün İran’da kilit görevlerde bulunuyor.

İran’ın BM Temsilciliği’den yapılan açıklamada, Amerika’nın yeni büyükelçiye vize vermeyi reddetmesinin uluslararası hukuku ve egemen devletlerin BM büyükelçilerini atama hakkını ihlal ettiğini savundu.
XS
SM
MD
LG