Erişilebilirlik

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif Amerika ve İngiltere'yi Eleştirdi


İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran'ın Hürmüz Boğazı’nda Irak’a ait olduğu iddia edilen bir petrol tankerine daha el koymasının ardından açıklamalarda bulundu. Zarif, “İran, denizde işlenen bazı suçlara göz yumdu ama artık Körfez bölgesinde olanlara asla izin vermeyecek” dedi.

Basın toplantısında konuşan Zarif, Amerika’nın uyguladığı yaptırımları eleştirdi ve Amerika’nın nükleer anlaşmadan çekilerek diplomasi kanallarını kapattığını söyledi. Zarif, “Bir dışişleri bakanına yaptırım uygulamak, görüşmelerin çökmesi demektir” ifadesini kullandı.

Diğer Avrupa ülkelerinin halen anlaşmada imzaları olduğunun altını çizen Zarif, İran’ın da anlaşmadan çıkmaması için diğer ülkelerin çabalarını arttırmaları gerektiğini söyledi.

İran, petrol satışı yapmasının engellenmesi durumunda dünyanın en yoğun trafiğe sahip beşinci boğazı olan Hürmüz’den tanker geçişlerine izin vermeyeceği tehdidinde bulunmuştu.

Hürmüz Boğazı’ndaki tankerlerin geçisi konusu, son zamanlarda Tahran ve Washington arasında tansiyonu yükselten bir başka etken oldu.

İngiltere, geçen ay, Suriye’ye petrol taşıdığı ve yaptırım kararlarını ihlal ettiği gerekçesiyle Cebelitarık’ta bir İran tankerini alıkoymuştu. Bunun üzerine İran, misilleme yaparak Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz petrol tankerini ele geçirmişti. İngiltere’yi eleştiren Zarif, “İngiltere de Amerika’nın İran’a karşı uyguladığı ekonomik terör konusunda suçludur” dedi.

XS
SM
MD
LG