Erişilebilirlik

“Trump'ın Gidiyor Olmasından Mutluyuz”


İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump’ın Ocak ayının sonunda görevden ayrılacak olmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ruhani, Trump’ın görevden ayrılacak olmasından memnun olduğunu dile getirdi.

ABD Başkanı Donald Trump ve yeni seçilen başkan Joe Biden
ABD Başkanı Donald Trump ve yeni seçilen başkan Joe Biden

Ruhani, Trump için “Amerika gelmiş geçmiş en kanunsuz Başkanı” ve “terörist” ifadelerini kullandı.

Ruhani ayrıca Joe Biden’ın göreve gelecek olmasına ilişkin, “Biden’ın göreve gelmesinden aşırı mutlu değiliz ama Trump’ın ayrılıyor olmasından dolayı mutluyuz”dedi.

ABD’nin Başkan Donald Trump döneminde 2015 yılında İran’la imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesi ve ABD’nin İran’a yönelik yeni ambargolar getirmesi, iki ülke ilişkilerinde gerginliği had safhaya taşıdı.

İran, yeni Başkan Joe Biden’ın nükleer anlaşmaya geri dönmesini bekliyor. Tahran yönetimi, daha önce yaptığı açıklamalarda da ABD’nin de anlaşmaya dönmesi halinde kendilerinin anlaşmanın şartlarını yerine getireceklerini dile getirdi.

2015 yılında İran'la ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Fransa ve Almanya arasında imzalanan anlaşma, İran’ın uranyum zenginleştirmesini kısıtlamayı ve nükleer tesislerin denetime açılmasını hedefliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG