Erişilebilirlik

İran Cumhurbaşkanı Ruhani Davos'ta


Hasan Ruhani
Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Ruhani, hükümetinin geleceğin küresel ekonomisinde ölçülü, sağduyulu ve umutlu politikalar izleyeceğini söyledi. İran’ın önümüzdeki 30 yılda dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme potansiyeline sahip olduğunu belirten Ruhani, diğer ülkelerle ticarete yeniden başlamayı planladıklarını vurguladı.

İran’ın nükleer programıyla ilgili Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya’yla (P5+1) ara anlaşma bu hafta yürürlüğe girmişti. Hasan Ruhani, daimi anlaşma için de bir engel görmediklerini bildirdi.

Tahran’ın nükleer programında ısrar etmesi yüzünden Amerika’nın başını çektiği uluslararası yaptırımlar, İran ekonomisine ağır zarar vermişti. İran yaptırımların hafifletilmesinin ardından Batılı ülkelerden yeni yatırımlar bekliyor. İran Cumhurbaşkanı da ülkesinin petrol ve doğal gaz kaynaklarının küresel enerji istikrarında önemli rol oynayabileceği güvencesi verdi.

Davos’ta enerji sektörü temsilcileriyle bir araya gelen Hasan Ruhani, Eylül ayına kadar petrol sektörüne yeni cazip yatırım planları sunmayı vaad etti.
XS
SM
MD
LG