Erişilebilirlik

İran BM Denetçileriyle İşbirliği Yapmada Anlaştı


Taraflar arasında BM’nin denetim alanlarının kapsamını genişletecek yol haritası oluşturuldu. Denetim kapsamına bir ağır su reaktörü ve uranyum madeni de alınacak

İran, nükleer programına ilişkin bazı çözüme ulaşmamış konularda Birleşmiş Milletler’le işbirliği yapmayı kabul ederken Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, İran’ın nükleer faaliyetlerini kısıtlayacak ayrı bir anlaşma yapılmasını isteyenlerin, müzakerelerin sonucunu beklemeleri gerektiğini söyledi.
Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi Başkanı Yukiya Amano ve İran Atom Enerjisi Dairesi Başkanı Ali Ekber Salih, bir ağır su reaktörü ve uranyum madeni dahil, Birleşmiş Milletler’in denetim alanlarının kapsamını genişletecek bir yol haritası oluşturdu.
Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi, iki yıldır, İran’ın nükleer programına ilişkin daha çok belge, personel ve alana erişmek için anlaşma yapmaya çalışıyordu.
Öte yandan Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry Abu Dabi’ye yaptığı ziyaret sırasında, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu dahil birçok kişinin, dünya güçlerinin İran’la görüşmelerde henüz bir anlaşmaya varmadığını anlaması gerektiğini belirtti.
Amerika, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya ve Almanya’nın, Cenevre’de İranlı müzakerecilere sundukları planda görüş birliği içinde olduklarını belirten Kerry, İran’ın bu planı kabul etmediğini söyledi.
XS
SM
MD
LG